Заев: На ВМРО во кодот им е да бидат криминалци, од шверцот со опиум до денес

Објавено на 12.07.2020 во 10:48:14 часот | Македонија

 
Навистина успеавме да оствариме вековни соништа на нашите предци, ние сме сега центарот на Европа, имаме парче земја призната од целиот свет, исто како и јазикот и идентитетот, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев на трибина во Кавадарци.

-30 години ниту еден политичар немаше мудрост и храброст да донесе одлука, да повлече потег. Дојдов јас, Зоран Заев од струмичко Муртино, и повлеков потег. Цели генерации се уништија за да можат политичарите да останат на власт, да имаат пари и моќ. Денес, нашата држава е призната од цел свет, впишана во архивите на ООН, а таму пишува Македонци, пишува македонски јазик. Кога зборував на македонски јазик во Европскиот парламент и кога изустив дека ми е драго што можам да зборувам на нашиот македонски јазик, цел парламент аплаудираше и потврди дека нашиот јазик постои. И сега тие се патриоти, а ние не сме? Оние кои го слават Тодор Александров, тие се патриоти? Оние кои го негираат Блаже Коневски се патриоти? Ним во кодот им е да бидат криминалци, од историјата со шверцот на опиум до денес – рече Заев.

Тој ги повика граѓаните на 15 јули да излезат и да ги изберат, како што рече, вистинските патриоти.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет