ЕТЕ ЗОШТО ЦЕЛАТА МАКА ДА ВЛЕЗЕМЕ ВО НАТО: Путин ѝ се заканил на Европа - Ако посакам за два дена ќе испратам војска во сите главни градови на Источна Европа!

Објавено на 24.05.2020 во 21:53:39 часот | Свет

* реклама ----------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Рускиот претседател Владимир Путин во екот на конфликтот со Западот поради анексија на Крим, се закани и со испраќање војска во земјите на Евроспакат Унија, откриваат германските медиуми.

Владимир Путин испрати војска во Крим во 2014 година, анексирајќи го регионот кој ѝ припаѓал на Украина, а тој потег го осудиле западните лидери. Тоа исто така ги налути Украинците.

*реклама ----------------------------------------------------------------------------------------------------

  

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Според германскиот весник „Зидојче Цајтунг“, Путин наводно му рекол на тогашниот украински пртседател Петар Порошенко: „Ако сакам, за два дена може да имам војска не само во Киев, туку и во Виљнус, Талин, Варшава и Букурешт“.

Тоа било првпат Путин да разговара за идејата руска војска да биде во некоја држава на ЕУ или НАТО. Предупредувањето дека руска војска може да испрати во престолнините на Лтонија, Естонија, Полска и Романија било како закана дека може да се предизвика војна со земјите на НАТО кои според членот 5 на договорот се обврзани да помогнат ако некоја од нив е нападната.

 

 

loading...

 

Свет

Македонија