ДУРИ И ВМРОВЦИТЕ МУ СЕ ПОКЛОНУВААТ: На Филипче му веруваат дури 82 отсто од граѓаните

Објавено на 02.04.2020 во 21:54:26 часот | Македонија

Дури 82 отсто од македонските граѓаните му веруваат на министерот за здравство Венко Филипче во активностите што ги превзема против ширење на корона вирусот во анкетата спроведена од емисијата Детектор на телевизија Сител. 

Високи 65 отсто од граѓаните им веруваат на лекарите и сметаат дека тие имаат искуство и знаење да се справат со ситуацијата, додека 60 отсто се уверени дека владините мерки за заштита се соодветни. 

Дури 90 отсто од испитаниците сметаат дека угостителските објекти, училиштата, градинките и границите треба да бидат затворени.

Казните за непочитување на мерките за претпазливост ги поддржуваат 87 отсто од испитаниците кога станува збор за самоизолација.

Дека треба да има полициски час се согласуваат 74 отсто од анкетираните.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет