Гаговски: Глупости и небулози се шпекулациите за опасноста на 5Г мрежата

Објавено на 01.04.2020 во 18:25:13 часот | Македонија

Глупости и небулози без никаква научна потврда се шпекулациите за опасноста од 5Г мрежа, вели поранешниот прв човек на канцеларијата на „Мајрософт“ во земјава и директор на „ПримАпс“, Илијанчо Гаговски, додавајќи дека оваа мрежа има нејонизирачко зрачење и не може лошо да влијае на здравјето на луѓето.

– 5Г е петтата генерација, наследник на 4Г. 5Г е ознака за петтата генерација безжични комуникациски технологии. 5Г ќе ги користи дел од веќе постоечките фрекфенции кои се користат и со 4Г имено 900 мегахерци, 1.800 мегахерци, 2,6 гигахерци и 3,5 гигахерци. Дополнително, ќе користи фрекфентни опсези и околу 24 гигахерци, 28 гигахерци и 40 гигахерци, со тоа што најексплоатиран ќе биде опсегот околу 26 гигахерци. Највисоките фрекфенции за кои се зборува се 81 до 86 гигахерци, ама тие веројатно нема да бидат мејнстрим – изјави Гаговски за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Гаговски, кој има повеќе од 23 години професионално искуство во ИТ индустријата, вели дека за разлика од јонизирачко зрачење, кое има доволно енергија да избие електрон од некој атом или молекул и со тоа да го „јонизира“, што може да предизвика штетни последици по човековото здравје, па дури и канцер, нејонизирачко зрачење нема енергија да избие електрон од атом или молекул.

– Тоа значи дека нејонизирачкото зрачење не може да ја растури хемиската врска на молекулот на ДНК и не може да предизвика рак. Нејонизирачко зрачење значи – „немај гајле“ – додава Гаговски.

Откако деновиве на социјалните мрежи се појавија лажни информации дека „Македонски Телеком“ ја активирал пробната 5Г мрежа и дека таа има негативно влијание врз здравјето на граѓаните, реагираше компанијата, демантирајќи ги ваквите тврдења.

– Без докази и факти преку споделување лажни вести и стари медиумски написи од 2018 и 2019 година во погрешен контекст, се креира невистинита и негативна кампања за 5Г мрежата и се шири непотребна паника во услови кога треба да останеме смирени – соопшти „Телекомот“. МИА

 

 

loading...

 

Македонија

Свет