МВР ПОЧНА ДА АПСИ: Приведен кафанџија од Гостивар бидејќи во кафеаната имал гости

Објавено на 16.03.2020 во 18:50:23 часот | Македонија

Заменик министерката во МВР Славјанка Петровска, информира дека е приведен гостиварски угостител поради непочитување на владината одлука за затворање на угостителските објекти.

-Денеска (16 март) околу 13 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода 51-годишниот гостиварец А.А., сопственик на угостителски објект во Гостивар, поради тоа што во неговиот угостителски објект на ул.„Гоце Делчев“, кој бил отворен спротивно на владината одлука и препораките за справување со „корона вирусот“, неколку лица во внатрешноста на објектот користеле услуги, односно биле послужени со храна.

А.А. е задржан во Полициската станица Гостивар и по целосното расчистување и документирање на случајот ќе му биде изготвен соодветен поднесок, напиша Петровска на фејсбук.

Таа посочи дека МВР уште еднаш апелира до граѓаните целосно и безусловно да ги почитуваат мерките и да се придржуваат на владините одлуки, препораки и совети и укажува дека секое нивно непочитување адекватно ќе биде санкционирано согласно важечката законска регулатива.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет