ДВАЈЦА АЛЖИРЦИ НАПРАВИЛЕ ВИСТИНСКИ ХАОС ВО СКОПЈЕ: Украле „клио“, бегале, удриле во полициски џип и жардинера па скокнале во Вардар

Објавено на 13.03.2020 во 21:30:06 часот | Македонија

На 13.03.2020 во 03.40 часот на бул.„Јане Сандански” во Скопје, патничко возило „рено клио”, со велешки регистарски ознаки, не застанало на даден знак од полициски службеници и продолжило кон Железничката станица.

Веднаш биле упатени дополнителни служби за да се запре возилото, но тоа успеало да ги одбегне патролите и се упатило по бул.„Гоце Делчев” во правец кон крстосница со ул.„Беласица”. Во близина на МТВ, возилото удрило во патничко моторно возило „дачија дастер”, сопственост на МВР, по што возилото продолжило во правец кон населбата Керамидница и по кратко време возачот изгубил контрола и удрил во бетонски жардиниери и запрел. Притоа, со повреди се здобил совозачот, а возачот излегол и скокнал во реката Вардар во обид да им избега на полициските службеници.

За кратко време бил изваден од реката, по што и двете лица биле пренесени во Градската општа болница „8 Септември” за укажување на лекарска помош и било утврдено дека биле од Алжир. Возилото кое го управувале, го одзеле во текот на ноќта од с.Градец, Валандовско. Се работи на расчистување на случајот.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет