ИСТОРИСКАТА ГРЕШКА Е ИСПРАВЕНА: Титовите леви сили го напуштаат ВМРО и одат во коалиција со СДСМ

Објавено на 27.02.2020 во 13:00:30 часот | Македонија

Политичката партија Титови леви сили одлучи да ја напушти коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ и да се приклучи кон коалицијата со СДСМ.

Партискиот Централен комитет донел ваква одлука поради, како што наведуваат од партијата, идеолошките разлики со ВМРО-ДПМНЕ и определбата да се приклучат на патот кон ЕУ и НАТО.

Инаку, партијата долги години ја предводеше покојниот Слободан Угриновски, а моментално на чело се наоѓа Бошко Спасовски.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет