Анкета на КЛИП МЕДИЈА и СТРАТУМ: Зоран Заев ќе биде премиер на Македонија по 12-ти април!

Објавено на 26.02.2020 во 21:45:00 часот | Македонија

Граѓаните сметаат дека Зоран Заев ќе биде премиер по изборите на 12 април, покажува анкетата на Stratum R&D и Клип медија груп.

Ставовите кон лидерите на двете најголеми политички партии одат во прилог на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, најголем број 43% од испитаниците сметаат дека тој заслужува, целосно или делумно, да биде премиер на РСМ, пишува А1он.мк.

За претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, 31% од граѓаните сметаат дека тој заслужува, целосно или делумно, да биде премиер на РСМ.

Очекувањата на граѓаните, според ова истражување е дека Зоран Заев ќе биде следниот премиер, по изборите на 12 април.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет