Зоолошката градина добива зелен појас за почист воздух

Објавено на 27.01.2020 во 16:16:58 часот | Македонија

Во кординација со град Скопје директорот на зоолошката градина, Ѓорѓи Галетановски и градоначалникот Петре Шилегов одлучија чистиот простор од окулу 20.000 квадратни метри во склоп на зоолошката градина да биде зелен појас.

 

– Во соработка и со „Паркови и зеленила“ и други еко здруженија оваа површина ќе се насади со густо зеленило што ќе даде придонес во борбата за чист воздух  во Градот и центарот на градот, објаснува Галетаноски.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет