ЊУЈОРК ТАЈМС: Борис Џонсон ќе ја распадне Британија, и тоа е одлична вест, време е таа илузија за Британска Нација да биде погребана!

Објавено на 11.01.2020 во 09:52:46 часот | Свет

Според историчарот Дејвид Егертон, колумнист во Њујорк Тајмс, Британија оди кон распад и тоа е одлична вест?!

Според него време е Шкотска, Северна Ирска, Англија и Велс да си тргнат секој по свој пат и да не го обвинуваат другиот за своите неуспеси и најважно од се, Англија конечно да се разбуди од сонот дека веќе не е светска велесила туку само 8-ма по ред светска економија. 

Тоа конечно ќе биде лек за АНТИ ЕУ расположението во Англија кое царува 50 години.

Целата колумна, овде.

 

 

loading...

 

Свет

Македонија