(ВИДЕО) „Њујорк тајмс“ објави видео-снимка од соборувањето на украинскиот авион во Иран

Објавено на 10.01.2020 во 10:23:50 часот | Свет

„Њујорк тајмс“ објави видео-снимка на која наводно се гледа како иранска ракета го соборува украинскиот авион во близина на аеродромот во Техеран, при што загинаа сите 176 патници и членови на екипажот.

Американскиот весник тврди дека видео-снимката е автентична.

На снимката се гледа како авионот е погоден ракета над Паранда, град во близина на аеродромот, но леталото не експлодира веднаш. Авионот туку авионот по неколку минути го смени правецот и се упати кон аеродромот, кога и експлодира.

Визуелните и звучните траги на снимката се идентични со информациите за летот и сателитските снимки од подрачјето каде се урна авионот

Премиерот на Канада, Џастин Трудо повикувајќи се на разузнавачки информации вчера изјави дека украинскиот авион бил соборен од иранска ракета.

 

 

loading...

 

Свет

Македонија