НУКЛЕАРНА БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: МАФИЈАТА И ВМРО ДПМНЕ МУ НУДАТ НА БОКИ 13-КА БАСЛОСОВНИ СУМИ ЗА ДА СВЕДОЧИ НА ШТЕТА НА ЗАЕВИ!!!

Објавено на 06.01.2020 во 09:48:02 часот | Македонија

Имено, уште од самиот почеток, аферата „Рекет“ има несомнена политичка мотивација – растурање на СЈО (остварено) и пад на СДСМ и Заев од власт (се работи на тоа да биде остварено). Пропагандната замисла беше скандалот да ДОВЕДЕ до смена на власта во Македонија.

Е, ама, судскиот тек на предметот, до сега, не оди во таква насока. Аферата се „издишува“ и пред да почне кампањата за изборите во април. Медиумските известувања од судењата стануваат по малку и здодевни, репетитивни, без суштински новитети во предметот. Модните детали за облеката на присутните во судницата станаа поважна вест од кривично-правното расветлување на настаните.

Затоа, предизборно, на пропагандистиве им е насушно потребно сведочење на Боки 13 КАКО ШТО Е ОПИШАНО во текстот на Героски. Паралелно со тоа, не би се изненадил, Боки да добива и друг вид на понуди и гаранции (а не само закани, како што вели самиот) доколку сведочи како што замислиле сценаристите на „Рекет“. Нив „ги заболе“ за Боки и како тој ќе заврши, единствено ги интересира да добијат доволно пропагандна „муниција“ од сведочењето на првообвинетиот, за да ја „развлечат“ на предизборните митинзи.

Додуша, тие, за секој случај, уште од почетокот се жалат дека судењето е „наместено“ и дека се одвива под притисок на власта, па доколку не добијат првостепена пресуда каква што политички им „одговара“, сосема доволно ќе им биде евентуално „спектакуларно“ сведочење на Боки 13 за да ја заокружат својата вонсудска, предизборна пропагандна намера.

Тоа сега го одработува Героски: наново го „енергизира“ „Рекет“ во јавноста, бидејќи изборите се ближат, а статистиките не се поволни. Па, немаат и некоја друга афера или само на „Рекет“ ќе се потпрат?

 

 

loading...

 

Македонија

Свет