Спасовски: Секогаш со голема радост го посетувам манастирот на Попова Шапка посветен на Св. Наум Охридски

Објавено на 05.01.2020 во 16:58:50 часот | Македонија

Секогаш со голема радост го посетувам манастирот на Попова Шапка посветен на Св. Наум Охридски Чудотворец, токму на денешен ден кога граѓаните верници го слават овој голем светец“, пренесе на својот Фејсбук профил техничкиот-премиер на РСМ, Оливер Спасовски.

„Манастирот денеска ширум ги отвори вратите за верниците кои дојдоа да го чествуваат празникот и да учествуваат на литургијата со која чиноначалствуваше митрополитот тетовско-гостиварски, господин Јосиф.

Во пресрет на големиот празник Божик, денот на Христовото раѓање, ова е убав ден и повод да се посветиме на солидарноста инспирирани од големото дело на Св. Наум Охридски Чудотворец кој целиот свој живот го посветил на помагањето на болните, на сиромашните и на изнемоштените“, вели Спасовски.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет