ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ, ВМРОВЦИТЕ ЌЕ ЈАДАТ ТЕЖОК ПОРАЗ: Анкета на М-Проспект - СДСМ и Заев имаат околу 2 проценти повисок рејтинг од ВМРО и Мицкоски!

Објавено на 25.12.2019 во 14:32:49 часот | Македонија

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------
    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 

* реклами  -------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Доколку утре се оддржат избори, 22,1 отсто од граѓаните би гласале за СДСМ, а 20,4 отсто од граѓаните би гласале за ВМРО-ДПМНЕ.

Ова го покажала анкетата спроведена од М-Проспект во периодот од 15 ноември до 1 декември годинава врз 1.000 испитаници, нарачана од Македонскиот центар за меѓународна соработка и Институтот за демократија.

Што се однесува до другите политички партии, според анкетата, ДУИ има рејтинг од 6,6 отсто, Алијансата за Албанците од 2,6 отсто, Левица од 1,7 отсто, БЕСА од 1,5 отсто итн.

Инаку, најголем број испитаници (41,3 отсто) рекле дека немаат доверба во ниту еден политичар, а 8,5 отсто одбиле да одговорат на ова прашање или одговориле со „не знам“, со што речиси половина (49,8 отсто) од граѓаните искажуваат целосна недоверба кон актуелната политичка елита.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет