Велика Британија: Според излезните анкети победија конзервативците на Џонсон

Објавено на 13.12.2019 во 00:33:57 часот | Свет

 
* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Според првичните резултати од излезните анкети, Конзервативната партија на Борис Џонсон освои мнозинство гласови на денешните вонредни парламентарни избори во Велика Британија.

Конзервативците освоија 368 мандати, додека Лабуристичката партија на Џереми Корбин – 191.

 

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Околу 46 милиони Британци денеска гласаа за новиот состав на Долниот дом на Парламентот, кој има 650 пратеници.

Избирачките места беа затворени во 22 часот по локално време.

 

 

loading...

 

Свет

Македонија