(ВИДЕО) Заев: Една изборна единица за рамноправна држава во која сите ќе добијат подеднакво

Објавено на 12.12.2019 во 22:47:59 часот | Македонија

Премиерот Зоран Заев на Фејсбук сподели видео во кое вели за да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да го примениме моделот на една изборна единица.

„Самиот модел ја максимизира ефикасноста на изборите и им дава можности на помалку бројните партии да добијат мандати, нештко кое е многу значајно биејќи сме мултиетничка држава“, вели Заев.

* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

loading...

 

Македонија

Свет