НИШТО ОД ТРЕТИОТ ПАТ, НЕСУДЕНИОТ ЛИДЕР ЗАВРШИ ВО ЌОРКА ВО ХРВАТСКА ЗА ФИНАНСИСКА ИЗМАМА!

Објавено на 14.11.2019 во 15:48:12 часот | Македонија

* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Бизнисменот Љупчо Палевски веќе два месеца е во екстрадициски притвор во Србија. Тој беше уапсен на 12 септември оваа година на белградскиот аеродром по меѓународна потерница распишана од Хрватска.

Неговиот адвокат Васко Стојков вели дека го посетува притворениот Палевски секои десетина дена.

„Чекаме конечна одлука за екстрадиција од српските власти за Палевски да се појави пред судот во Хрватска, да ги презентира доказите во негова полза, по што очекуваме обвинението да биде повлечено“,

вели адвокатот Стојков.

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ниту српските ниту хрватските власти откриваат детали за делото за кое се бара Палевски. Од македонското МВР, на прашање на „360 Степени“ – дали се информирани за кривичното дело што му става на товар на Палевски, ни одговорија:

„На 19.9.2019 г. сме известени од Интерпол Белград дека лицето Љ.П.(55) бил лишен од слобода на 12.9.2019 г. во Белград, при што му бил одреден екстрадиционен притвор врз основа на меѓ.потерница издадена од Интерпол Загреб за сторено кривично дело – измама, согласно чл. 293 од Казнениот законик на Република Хрватска.“

Палевски требаше да биде избран за генерален секретар на партијата „Глас за Македонија” на Солза Грчева. Неговото име стоеше на веб-страницата на партијата како веќе да е на таа позиција. Но, иако по апсењето Грчева изјави дека не се откажува од Палевски зашто можно е да го местат, во меѓувреме, тој исчезна од интернет-страницата на „Глас за Македонија“.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет