ЈАВНОСТА Е БЕСНА, СВАРОВСКИ СУДИИТЕ ДОБИЈА ЕДНА БИТКА ОД ВОЈНАТА ПРОТИВ МАФИЈАТА: НА ГРУЕВСКИ МУ ЗАСТАРЕ ДЕЛОТО ЗА КИНЕСКИТЕ АВТОПАТИ, ДРЖАВАТА ЌЕ МУ ГИ ПЛАТИ СУДСКИТЕ ТРОШОЦИ

Објавено на 13.11.2019 во 12:04:15 часот | Македонија

* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

НА ГРУЕВСКИ МУ ЗАСТАРЕ ДЕЛОТО ЗА КИНЕСКИТЕ АВТОПАТИ, ДРЖАВАТА ЌЕ МУ ГИ ПЛАТИ СУДСКИТЕ ТРОШОЦИ

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Азилантот во Унгарија Никола Груевски нема да одговара за кривичното дело Примање награда за противзаконито влијание во предметот „Траекторија“ за изградбата на кинеските автопати поради застареност на делото. Максималната казна за ова кривично дело е три години затвор, а од делото за кое се товари во обвинението, поднесено од СЈО во јуни 2017, се поминати шест години.

Кривичниот суд утринава донесе ваква одлука на барање на одбраната, а државата ќе треба да му ги надомести судските трошоци.

Во „Траекторија“, обвинети се уште поранешните министри Владимир Пешевски и Миле Јанакиески, како поранешниот директорот на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Тие се обвинети за кривичното дело Злоупотреба на службената положба и овластување и за нив судењето продолжува.

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Поранешниот премиер Груевски е правосилно осуден во „Тенк“ на две години затвор за истото кривично дело Примање награда за противзаконито влијание. Во „Титаник“ е обвинет за три кривични дела: Злосторничко здружување, Злоупотреба на средствата за финансирање на изборната кампања и Повреда на избирачкото право, затворска казна од најмалку три години. Во „ТНТ“ е обвинет за кривичното дело Злоупотреба на службената положба. Во „Насилство во Општина Центар“ е обвинет за кривичното дело „Насилство“. Во „Талир“ е обвинет за Злоупотреба на службената положба и овластувања и Перење пари.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет