Вучиќ: Во Охрид ќе се дефинирааат приоритетите на соработката за „мал Шенген“

Објавено на 05.11.2019 во 21:40:04 часот | Македонија

* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Српскиот претседател Александар Вучиќ на денешната средба со шефот на делегацијата на ЕУ во Белград, амбасадорот Сем Фабрици, имаше разговори за европските интеграции на Србија и за дијалогот со Приштина.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, на состанокот Вучиќ истакнал дека Србија е посветена на регионалната соработка, додавајќи дека во таа насока, состанокот овој викенд во Охрид ќе ги дефинира приоритетите на таа соработка, со цел јакнење на регионалната соработка.

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Тој нагласил дека Србија мора да продолжи со европскиот пат и оти затоа е важна поддршката на ЕУ во спроведувањето на реформи и на регионалната соработка.

Амбасадорот Фабрици изразил поддршка на европскиот пат на Србија и ја истакнал важноста од поддршката на ЕУ, како во поглед на реформите, така и за регионалната соработка.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет