ТУРЦИЈА ЈА ПОНИЖИ ВЛАСТА - СЕ СЛУЧИ СКАНДАЛ НА ПРИЕМОТ НА ТУРСКАТА АМБАСАДА, ТАЛАТ ЏАФЕРИ ГО НАПУШТИЛ НАСТАНОТ ЗАТОА ШТО БИЛ СТАВЕН ПОЗАДИ ХОРХЕ И ХОРХИЦА

Објавено на 30.10.2019 во 11:51:26 часот | Македонија

* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
По повод 96- годишнината од прогласувањето на Република Турција, амбасадорката на Р.Турција во Скопје Тулин Еркал Кара приреди прием во еден пет-ѕвезден хотел во Скопје.
 
На приемот присуствуваа претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, поранешниот претседател на државата Ѓорге Иванов и неговата сопруга, министри, пратеници, високи функционери и турската заедница.
 

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
На приемот се случи протоколарна криза, при што претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери го напушти приемот во моментот кога амбасадорката беше повикана на говорница за да го одржи својот говор, со што ја протестираше амбасадорката Кара за нерегуларниот протокол.
 
Иако претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери има највисока државна функција меѓу присутните на приемот, сепак беше оставен во задните редови, што предизвика бурни реакции.
 

* реклами  -------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

loading...

 

Македонија

Свет