ПОЛИТИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ВО КОСОВО: Активистот Албин Курти ги победи УЧК командантите Тачи и Харадинај!

Објавено на 06.10.2019 во 23:46:08 часот | Балкан

PDK е партијата на Хашим Тачи, додека ААК е партијата на Рамуш Харадинај.

LVV е партијата на Албин Курти која освои најмногу гласови втора по број освоени гласови е ЛДК на Иса Мустафа е поранешната партија на косовската политичка икона, Ибрахим Ругова.

Инаку Албин Курти има интересна приказна и активен е во политиката што како активист што како политичар уште од 1997-ма година, бил апсен од Србите и тепан, осуден на 15 години затвор па ослободен итн итн... 

Еве линк до неговиот профил на Википедија.

 

 

loading...

 

Балкан

Македонија