МНОГУ ДОБРИ ВЕСТИ ОД ЊУЈОРК - Санчез – Заев: Шпанија може да стигне со ратификацијата за НАТО до самитот во декември

Објавено на 26.09.2019 во 11:39:18 часот | Македонија

Шпанскиот парламент, сепак, би можел до крајот на ноември да ја заврши процедурата за ратификација на пристапниот протокол за НАТО за Северна Македонија, му рекол шпанскиот премиер Педро Санчез на премиерот Зоран Заев на вчерашната средба во Њујорк., брифираат од кабинетот на премиерот, објави „360 Степени“.

Санчез не успеа да формира влада поради што земјата ќе оди на нови избори на 10 ноември што, пак, се чинеше го прави невозможно ратификувањето на протоколот пред Самитот на НАТО во Лондон закажан за 3 и 4 декември годинава

 

 

loading...

 

Македонија

Свет