Туск: Скопје е местото од кое ги повикувам европските лидери, вие сторивте се, сега се тие на ред

Објавено на 17.09.2019 во 13:09:05 часот | Македонија

Председателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката прес конференција со премиерот Заев во Скопје ги повика лидерите на земјите членки на ЕУ следниот месец да дадат зелено светло на земјата за почеток на преговорите за нејзино пристапување во ЕУ.

Вие со се што сторивте особено во изминатите години, начинот на кој се справувавте со мигрантската криза, како и постигнатите договори за добрососедство со Бугарија и Преспанскиот договор со Грција се импресивни резултати, рече Туск додавајки дека со тоа сме покажале дека, според него, сме шампиони во регионот и сме заслужиле датум за почеток на преговори.

Скопје своето го направи и од овде ги повикувам европските лидери, сега се тие на ред, рече Туск во пресрет на октомврискиот состанок на ЕК која требе да одобри датум на Македонија за почеток на преговори за членство во ЕУ.

Туск искажа увереност дека следниот месец и европската комисија на 15 ти и Советот на Европа на 17 ти ке објават датум за старт на преговорите.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет