ТРИЧКО: ТЕНКЈУ ДОНАЛД!

Објавено на 12.09.2019 во 19:40:02 часот | Македонија

 
Тенкју, Доналд!

“Ви честитам за континуираното спроведување на историскиот Договор од Преспа, кој носи поголема безбедност и просперитет за граѓаните на Северна Македонија. Посветеноста на вашата земја на демократските принципи, владеењето на правото и отчетноста на владата, се за пофалба. Соединетите Американски Држави силно ја поддржуваат Северна Македонија на нејзиниот пат кон членството во НАТО, и со нетрпение очекувам да ја продолжиме нашата соработка во унапредувањето на мирот, просперитетот и стабилноста во регионот”, стои во писмото на претседателот Трамп до претседателот Пендаровски, по повод Денот на независноста на Северна Македонија.
 
Тенкју Доналд!
 
А сега, збор им давам на Лигњата, на Влатче и на Владе, на Жмицко, на Ванковска, на Дибек, на Ќулафкова на Сузанчето, на Геронимо и на целокупната загрижена и успаничена македонштина пред исчезнување, па да привршуваме полека, треба и да се пие, да се јаде, да се ебеме меѓу себе ако сакаме да му парираме на овој егзодус што го прави другарот Зоки.
 
Бранко Тричковски, фб статус

 

 

loading...

 

Македонија

Свет