ЗА ГЕРО И МИЛЧИН: ГАДОВИ РАСИПАНИ, ГО НАТЕРАА ЗАЕВ ДА СКОКНЕ ОД АМБИСОТ ВЕТУВАЈЌИ МУ ЕКСТРА МЕКО ПЕРНИЧЕ ДОЛУ, А ТИЕ СЕГА ГО МАВААТ СО КАМЕЊА И МУ ГО СЕЧАТ ПАДОБРАНОТ ЗА ДА ТРЕСНЕ ПОЈАКО НА ЗЕМЈАТА И НИКАД ДА НЕ СТАНЕ!!!

Објавено на 10.09.2019 во 10:45:31 часот | Колумни

Саше Ивановски

Новинар, основач и сопственик на Мактел.мк


Замислете која е ова само ШИЗОФРЕНИЈА!

Геро во траги-комични колумни плаче и кења на Плусинфо како ние морало како народ да го чуваме името вечното име МАКЕДОНИЈА?!?! Овој човек од ден на ден се трансформира во Мирка Национале, кај да е ќе почне да се облака во церади од камиони како неа!

Откако десет години уназад тој се бореше најсилно да сме го сменеле името, дури му предлагаше на Заев да настапи со предизборна програма во која ветува дека ќе го смени името?!?!

И сега откако го сменивме, Геро плаче и се треска од земја како морало да гроП да го чуваме вечното име МАКЕДОЊА?!?!

Овој задоцнет патриотизам на Геро е само комичен обид да му се наштети на Заев, наместо тој да се награди за храброста што го смени името, што Геро го бараше од него со години, сега да му се наплати на Заев за таа храброст, само затоа што на Геро така му текнало, нешто не му било удоволено од премиерот решил да го руши и сега го казнува и го плука за тоа што го послушал и го сменил името?!?!

Геро дури и сам признава дека се залагал за смена на името, ама пази ова, он се залагал ние да го смениме името, ама внатре во земјата ДА СЕ ПРЕПРАВАМЕ ДЕКА ТАА ПРОМЕНА НИКАД НЕ СЕ ДЕСИЛА?!?!

Значи цел свет да не вика Северна Македонија, а ние внатре да си се викаме Македонија, демек кој го ебве светот, ние да си живееме во наш АУТИСТИЧКИ СВЕТ изолиран од се надвор од Табановце, Деве Баир, Ќафасан и Богородица?!?!

Па какво е ова лудило?!?! Па токму поентата на тоа да важи името и дома беше главен услов да се постигне решението со Грција, со теза дека секое решение мора да биде ТРАЈНО а не привремено, па ТРАЈНО е секое решение кое е прифатено и одомаќинето од мнозинството на граѓаните и институциите во земјата, било да се државни или приватни институции.

Која е поентата да правиме договор кој нема да биде прифатен од народот и кој нема да легне што се вели, што нема да фати корен, тојо договор значи може да биде поништен уште утре при промена на власта, и тоа ќе ја уплаши Грција, таа можност, па таа ќе продолжи да биде УПЛАШЕНА И ПРЕТПАЗЛИВА кон нас а токму тоа беше и главната цел на овој договор, да креира ВЕЧНО ПРИЈАТЕЛСТВО, ние да бидеме идните вечни СОЈУЗНИЦИ!!!

Да си помагаме воено, економски, полициски, научно, образовно, да соработуваме на сите можни полиња и тоа како ПРИЈАТЕЛИ, како добри соседи кои си мислат добро едни на други!

Овој договор беше МИРОВЕН ДОГОВОР, со кој прекина една долга ДИПЛОМАТСКА И ЕКОНОМСКА ВОЈНА, со тоа настапува ерата на мирот, на соработката, на пријателството.

Двете страни еднакво изгубија и еднакво добија, да се помириме со тоа и да одиме напред.

Вачвите СУЕТНИ КОПИЛИЊА кои сега врескаат за името со некој задоцнет НАПАД НА ПАТРИОРИЗАМ се само злобни гремлини кои во обид да му наштетат на Заев и прават штета на земјата, ја туркаат кон ДЕСНО, ја прават националистичка, гомна едни расипани суетни!!!

Наместо Заев да ја добие заслиужената ЧЕСТИТКА И НАГРАДА ПОЛИТИЧКА за храброста, овие копилиња сега го казнуваат за тоа што тој се дрзна да го направи она што 30 години немаа храброст нити Киро Глигоров, нити Љубчо нити Бранко нити Бучко нити Грујо!!!

ГАДОВИ КУРВИНСКИ, ГО НАТЕРАА ЧОВЕКОТ ДА СКОКНЕ ОД АМБИСОТ ВЕТУВАЈЌИ МУ ЕКСТРА МЕКО ПЕРНИЧЕ ДОЛУ, А ТИЕ СЕГА ГО МАВААТ СО КАМЕЊА И МУ ГО СЕЧАТ ПАДОБРАНОТ ЗА ДА ТРЕСНЕ ПОЈАКО НА ЗЕМЈАТА И НИКАД ДА НЕ СТАНЕ!!!

НО СЕ ИЗЛАЖАЛЕ, ЗАЕВ ЛЕТА КОН ВЕЧНОСТА КОН ИСТОРИЈАТА СО РАКЕТА КОЈ РАБОТИ НА ЕВРОПСКО ГОРИВО И НА ВЕТРОТ КОЈ ГО ДУВААТ СВЕТСКИТЕ ЗАПАДНИ МЕТРОПОЛИ!

ЗАЕВ ЌЕ ЈА ОДНЕСЕ ЗЕМЈАВА КОН СВЕТЛА ИДНИНА И СУЕТНИТЕ КОПИЛИЊА МОЖАТ САМО ДА ПУКНАТ ОД МАКА!!!

 

 

* реклами:

loading...

 

Колумни

Македонија