ШОКАНТНО СВЕДОШТВО НА ЕКС ВРАБОТЕН ВО КАНАЛ 5: Газдите не измамија не ни исплатија к-15 за ланската година! ОД КАНАЛ 5 ВЕЛАТ ИМАЛЕ ЛОША ГОДИНА И РАБОТЕЛЕ ЗАКОНСКИ!

Објавено на 06.09.2019 во 11:35:00 часот | Македонија

Aleksandar Petreski 

Neka proverat kako Kanal 5 isplati prethodnata godina k15! Vo ujp platile danok za suma od 9500 denari no taa suma nikogas ne legna na smetka na vrabotenite…

I iako bese prijaveno vo Ujp za ovoj slucaj do sega od tamu nisto ne prezedoa…

Побаравме изјава од директорот на Канал 5, Иван Мирчевски, кој за Мактел вели:

- Законот дозволува во согласност со вработените да не се исплати или да се намали висината на  К-15 ако фирмата работи со загуба, ние во 2016 бевме блокирани одреден период, и имавме големи побарувања кои не ги добивме. Секое евентуално намаљување на на К-15,  го правиме само ако има согласност од вработените, што е според законот и, нема никакво кршење на законите. Имаме писмена согласност од вработените дека се согласуваат да се намали износот за К-15, законот тоа го дозволува..

Оставаме УЈП ова да го истражи и да видиме дали е законски или не е законски.

Инаку многу интересно, а ВМРО ДПМНЕ падна од власт, Канал 5 одма почна да работи со загуба, иако газдите возат поршеа вредни над 100 000 евра!

 

 

loading...

 

Македонија

Свет