УТРЕ ПОЧНУВА ФЕСТИВАЛОТ ,,ГОЛА МЕСЕЧИНА"

Објавено на 01.09.2019 во 12:40:06 часот | Македонија

Со заложба на градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, граѓаните годинава ќе имаат можност по шести пат да го проследат Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“.

„Фестивалот „Гола Месечина“ игра важна улога во развојот на културниот живот во Општина Аеродром и наш заштитен знак. Токму затоа од буџетот издвоивме 1.200.000 денари и логистички му помогнавме на организаторот Театар Комедија успешно да го реализира овој сѐ попопуларен настан во нашата општина“, порача градоначалникот Марин.

Директорот на Театар Комедија, Сашо Ристовски, најави дека и годинава ќе имаме квалитетни претстави, така што покрај дел од македонските театри, со свои комедии ќе настапат и театрите од Ниш, Србија и Загреб, Хрватска. (Репертоарот може да се види во прилог) Претставите, од 2 до 9 септември, ќе се играат во спортскиот центар „Ново Лисиче“ секој ден од 20:00 часот, а влезот е бесплатен.

Инаку, „Гола месечина“ има натпреварувачки карактер и традиционално ќе бидат доделени награди избрани од тричлена меѓународна жири-комисија. Ги покануваме љубителите на комедијата од утре да бидат дел од оваа уникатна можност и од срце да се насмејат на претставите од македонската и меѓународната театарска сцена.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет