ПРЕМИЕРЕ, ИСКОРИСТИ ЈА ШАНСАТА КОЈА ТИ СЕ ПРУЖА, ОДИ НА ИНТЕРВЈУ КАЈ ЈАНКО БУРЕК И МИЛЕНКО, РАСТУРИ ЈА ТАА БАГРА, АРГУМЕНТИТЕ И ВИСТИНАТА СЕ НА ТВОЈА СТРАНА!

Објавено на 25.08.2019 во 13:41:35 часот | Колумни

Саше Ивановски

Новинар, основач и сопственик на Мактел.мк


Тешка битка бијам со блиските советници на Заев во намера да ги убедам да идат на интервју кај Јанко Бурек и Миленко.

Контра аргументите се доста силни и издржани, со тоа премиерот ќе ги легитимирал тие свињи фашистички и ќе им ја кренел гледаноста. Да тоа е силен аргумент, но премиерот може пред емисијата да се огради од нивните испади со говор на омраза и да го осуди тоа дејание, но да објасни дека оди на интервју кај нив во намера да комуницира со нивните фанови кои не се малку, збориме за десетици илјади гласачи на опозицијата во знак на обид за помирување и почнување на цивилизациска дебата наместо фронтална битка до истребување, и тоа е силен аргумент нели?!

Нели премиерот беше тој кој заговараше помирувае, простување, обединување по некои прашања, воведување дебата по цена и да не се согласиме на сите теми и прашања?!?! Е сега, колатерлна цена е што ќе им се крене гледаноста на овие копилиња, но се има цена, нема ништо бесплатно.

Придобивките од вакви интервјуа за Заев се колосални, епски, гигантски. Во моментов опозицијата е во своевиден НАПАД, ЈУРИШ со тоа што салаба точка на тој напад е што немаат СУШТИНА, се се базира врз лажни вести, лажна хистерија, лажна нарација, просто се е ШУПЛИВО во таа БЛИЦКРИГ ХАРАНГА!

Можноста што Јанко и Миленко му ја даваат на Заев е огромна, на нивен терен, да ги прегази, масакрира, расчеречи, уништи, тоа ќе биде невиден пораз на опозицијата. 

Дури сум спремен да се кладам дека кога Заев ќе им прифати интервју, овие ќе направат такви чудни потези во знак на паника што или ќе ги откажат интервјуата или ќе го натераат Заев да не дојде само да не се деси она на што алудирам, т.е просто ПОГРОМ НА ОПОЗИЦИСКИОТ ЈУРИШ И ОПЕРАЦИЈА ПАД НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ која ќе издише како пробушен балон!

Зошто сум толку уверен во придобивките? Па Заев ги има аргументите и вистината на своја страна и доволно капацитет и нерви и емоции и политичко искуство и ораторски вештини тие да се презентираат пред јавноста, колку и Јанко и Миленко да се обидуваат да го спречат во тоа.

Дури и нивните жестоки напади кои ќе уследат се посакувани и добредојдени, со тоа што Заев ќе ги надене на ОНАКВОТО сите тие напади, тоа ќе биде потоа како АФТЕРШОК поразително за сите тие вмровски форуми, порталчиња и разни збирштини каде се собираат и се храбрат меѓу себе дека на власт е хунта криминална поредавничка која вреди да се срушпи по секоја цена.

Заев ќе ги разголи сите лаги, сите клевети, сите лажни нарации, сите митови, тоа ќе биде 3 часа политичко РЕМЕК ДЕЛО, кое ќе навлезе како колец преку целото тело на ВМРО ДПМНЕ, тоа интервју ќе значи и крај на политичката кариера на Мицковски кој 2 години јава на лажни вести и чуден жесток вокабулар кој наликува како да е од филм на МЕД МАКС!

Премиере, послушај го својот политички инстинкт и оди на овие интервјуа, искористи ја шансата која ти се пружа, бори се политички како лав, не се штеди и не го потценувај непријателот, добро знаеш за какви копилиња станува збор, спремни на се!!!

п.с Во интевјуата не се труди да ги убедиш Миленко и Јанко, не се обидувај нив да ги шармираш, тоа е залудна мисија, само труди се сите нивни напади да ги начекаш на нож и да ги згазиш под нозе, тоа ќе биде твојата света мисија и цел, потоа Миленко и Јанко ќе излезат како смешни мајмуни кои го лажеле народот за некаков страшен Заев кој всушност на крајот на емисијата ќе испадне дека бил големиот патриот, херој, татко на нацијата.

п.п.с Ваквото интервју ќе биде позитивно и за базата на СДСМ и за неопределените. Сега сите се на штрек и се загрижени и не знаат што ќе се случува со аферата РЕКЕТ. Со тоа што ќе го разбие сето тоа и ќе избрише под со сите тие лажни фабрикации, Заев ќе ја крене на нозе и својата база и ќе ги сврти кон себе неопределените кои сега гледаат сеир и не знаат кој пат да го фатат. Сетете се само колку беше дочекана со воодушевување изјавата дека ќе се бори со криминалците, педерот и суетниот новинар? Е ова ќе биде помножено со 1000 појако!!!

п.п.п.с Она што е особено моќно во овој пристап е што премиерот ќе го избегне она што опозицијат амоли бога да го прикаже во јавноста - дека премиерот бега од соочување со нападите и критицизмот, тоа Заев не смее да си го дозволи, особено сега кога аргументите и вистината се на негова страна. Секаде во секоја област и во секој сектор имаме напредок или голем или скромен, но има напредок во сите полиња во делокругот на владата, било да е интеграции, демократија, плати, вработеност, социјала, екологија, медиуми, интитуции, судство, борба со криминал, здравство...

 

 

* реклами:

loading...

 

Колумни

Македонија