ФОТО: Се градат живеалиштата, фламинга и пингвини пристигнуваат во Скопје

Објавено на 15.08.2019 во 12:50:15 часот | Македонија

Во Скопската зоолошка започна изградбата на живеалиштето за фламинга и пингвини. Ова живеалиште ќе се гради етапно, а според рокот на изградба се очекува фламингата да пристигнат во октомври, додека пак пингвините на пролет. Финансиите за живеалиштето ги обезбеди Град Скопје.

-ЗОО Скопје конечно за првпат станува дом на омилените егзотични птици кои ќе живеат во дом правен по светски стандарди, изјави за „Фокус“ директорот Ѓорѓи Галетановски.

 

 

loading...

 

Македонија

Свет