Одберете локација на пристап

Над 450 деца Роми, чии што семејства се во социјален ризик, се ослободени од плаќање партиципација за посетување на градинка, во рамки на блок дотациите што локалните самоуправи ги добиваат од Министерството за труд и социјална политика, сооп
Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими, поднел различни амандмани со цел да ги блокира измените на Изборниот законик во насока на формирање на една изборна единица, кои предвидуваат една изборна единица да профункционира секоја годи
Вечер некаде на Водно, Капиштец, Центар, Тафталиџе, елитната населба Бардовци... Седат мајка и татко тазе истуширани во свилени пењоари, елката голема како куќа во Кратово... - И сега кажи ми до кај сме со овој проблемот, детето веќе дење и ноќе пл
Комората на сметководители при Сојузот на стопански комори бара од надлежните институции итно да расправаат за забраната за употреба на хемиската материја „бисфенол А“ или БПА која ја има во хартијата на која се печатат фискалните сметк
Казните за неплатен паркинг нема да ги пишуваат вработени во претпријатието, туку преку камери ќе се читаат и казните ќе стигнуваат на домашна адреса или на апликацијата која ќе се изготви за оваа намена.(Фото: СДК.МК) Јавното претпријатие
Смешни ми се критиките на онаа агенција за заштита на лични податоци, па заменикот министер не отиде бре дома да ги слика голи како се тушираат или сексаат?! Он ги снимаше на работно место каде имаме право СИТЕ ДА ГИ СНИМАМЕ БИРОКРАТИТЕ за тоа како
На крајот на декември, на последниот завршен концерт на учениците од Средното музичко училиште „Сергеј Михајлов“ што се одржува при крајот на секоја календарска година во Штип, беше поканет и македонскиот пијанист со светска карирера
Дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска беше во увид на градежните работи на новата градинка во Општина Конче којашто е во завршна фаза. Јавна установа за деца, “12 Јули” е првата градинка в
Во 2019 година 6.004 лица се вработија преку Младинската гаранција! Оперативниот план за вработување има високи 98,6% реализација и ги дава очекуваните резултати. Невработеноста кај младите во последниот квартал од 2019 е намалена на 35,3%, а в
Според Дирекцијата за заштита на личните податоци денешното објавување на снимката на ненајавената контрола на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Цветан Трипуновски во едно подрачно одделение е неовластено снимање,
Традиционално, секоја година Коузон ги организира најголемите саеми за вработување на студенти во САД кои се дел од програмата Work and Travel.Оваа година имаме три саеми во текот на месец февруари. Првиот ќе се одржи на 3-ти во хотел Мериол во Ско
Состанок на комитетот за управување со сливот на Охридското езеро Денеска во Охрид се одржа првиот меѓувладин состанок на Комитетот за управување со сливот на Охридското езеро, согласно договорот меѓу Владата на Република Северна Македонија

Почитуван Ордановски, дури и ти знаеш ептен да оплескаш, твојата дебата со Момировски беше епска колосална перверзија!

Еј 15 минути дебата на Утрински Брифинг, гости Момировски, Наумов, Секуловска, модератор Ордановски. И пази тема - како доаѓале до гости во емисии и ...

Повеќе

(ВИДЕО) ЛИДЕРОТ НА ГДУ, ПЕТАР КОЛЕВ: Ги повикувам граѓаните кои се разочарани од тоа како се живее во земјава да гласаат за ГДУ

Повеќе

(ВИДЕО) МАЈКО МИЛА - ГЕРО ПОЧНА ДА БЛАДА: Имаше обид од луѓе блиски на Заев да се направи ИДЕНТИТЕТСКИ ИНЖЕНЕРИНГ и да станеме северномакедонци ама ја ги спречив!

Геро тотално одлепи и замина во шумата од каде нема враќање. На ТВ Алфа изјави вчера: - Од неколку интелектуалци блиски на Заев имаше организиран о...

Повеќе

ОРДАНОВСКИ: Заев има слабости и маани, но резултатите и успесите му се побројни, затоа пак ќе победи!

пишува:САШО ОРДАНОСКИ На вчерашното прашање на ВМРО-ДПМНЕ „во кое својство бил Заев на средбата со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартол...

Повеќе

ВМРОВСКАТА МАШИНА ЗА ЛАЖНИ ВЕСТИ ПРЕГРЕА: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски измисли непостоечко вработување во Општина Прилеп

Писмена реакција на денешен прес на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски Почитувани, Нереформираната ВМРО-ДПМНЕ, партијата која се уште е заг...

Повеќе

(ВИДЕО) ХАХА, НОВИНАРКА НА АЛФА ТВ ИМАШЕ НАМЕРА ДА ГО ИЗБЛАМИРА СПАСОВСКИ НА ДЕНЕШНИОТ ПРЕС, АМА СЕ СЛУЧИ ОБРАТНО, ТОЈ ЈА ЗАМОЛЧИ СО ОДГОВОРОТ!

- Зошто сте ги дале возилата на сервис во некаков сервис во Теарце, кога МВР имал свој сервис и колку возила има во МВР?, го праша новинарката на Ал...

Повеќе

Вевчанци и годинава го покажаа мајтапчискиот дух на дефилето на маски

Вевчани и вевчанци и оваа православна Нова година ја дочекуваат на својот препознатлив начин – со традиционалниот Василичарски карневал, најун...

Повеќе

ЈАНИ МАКРАДУЛИ ГИ ИЗВАДИ ОД ПАМЕТ ВМРОВЦИТЕ!

Повеќе

ПОНИШТУВАЊЕТО НА ЛУСТРАЦИЈАТА ЗАКОЧЕНА ВО СОБРАНИЕ!

Повеќе

Герасимовски: Инфраструктурата е крвотокот на секој град, на секоја општина

Почитувани, Претседателот на Општинската организација на СДСМ Центар, Горан Герасимовски денеска оддржа прес конференција во врска со изградба и ре...

Повеќе

БОМБА ВО БИТОЛА: ЌЕ СЕ ВЛОЖАТ 300 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА КОНЕЧНО РЕК БИТОЛА ДА ДОБИЕ ЕКОЛОШКА ДОЗВОЛА ПО 40 ГОДИНИ РАБОТА!

Долгоочекуваната еколошка дозвола за најголемиот индустриски загадувач РЕК Битола веќе доби нацрт верзија. За документот денеска се одржа јавна расп...

Повеќе

БРАВО СДСМ ВАКВИ ВЕ САКАМЕ: Асфалтирани над 50 улици во општина Прилеп, во вкупна должина од околу 23 километри!

Повеќе

ПУТИН ГО ОТВОРИ ЌЕСЕТО: НОВА ПРО - РУСКА ПАРТИЈА СЕ РАЃА НА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА - РОДИНА!

Иницијатори на партијата се извесни:ЗОРАН КУРЉАН,КОСТА ЈОВЧЕВСКИ,БОБИ ЃОРЃИЕВСКИ,ГОРАН ШУМКОСКИ,ЗОРАН ЈОВАНЧЕВ ПРВАТА ГОДИШНИНА НА ПОЛИТИЧКАТА ИНИЦ...

Повеќе

Владата отвора генерален конзулат во Милано и канцеларија во Венеција

Македонската влада донела одлука за затворање на почесникот конзулат во италијанскиот град Милано, кој, според официјалните информации од Министерст...

Повеќе

Градежниците со критика до градоначалниците и владата: За градежни дозволи се чека и до 220 денови, иако законскиот рок е 25 дена

Наместо 25 дена колку што е законскиот рок за градежна дозвола од општините се чека 220 денови, истакна Ивица Јаќимовски, претседател на Градежната ...

Повеќе