Одберете локација на пристап

Преку#ОхридскоЛетошест децении наназад, со својата извонредност нѐ почестија македонски, европски и светски уметници. Ова достигнување е заслуга на генерации културни работници и поддржувачи кои со својот труд и со посветеноста се вградија себес
ДПА на Мендух Тачи ја прифатила понудата од лидерот на СДСМ Зоран Заев за да биде дел од новата влада доколку СДСМ обезбеди парламентарно мнозинство. Генералниот секретар на ДПА, Азем Садику, по денешната средба со Радмила Шеќеринска и Оливер Спасо
Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години и шест месеци затвор. Судијката Валентина Георгиевска
Замислете терорист кој јавно се фали дека сака сите да ги убие и се да крене во воздух со динамит, ама не може да најде пиштол и динамит. Или пак дури и да најде, знаете дека е толку неспретен што попрво сам себе ќе се разнесе отколку некого да убие
Пак се жали дека изгубил на нефер избори, ќе правел он влада, дрн дрн... Ајде бе човече врати се на машински веќе еднаш не отече со забеганоста!
Новинарот Ацо Инфомакс фати да прашува редица на прашања и го узурпираше микрофонот на пресот на Заев. Лидерот на СДСМ одби да му одговара на прашањата додека другите новинари не постават прашање. Ацо се налути и го напушти пресот. Фуркан Салиу од
- Клучни прашања за влез во владата ќе биде партиите да се согласат на кратење на 26-те министерства, кратење на бројот на пратеници, воведување една изборна единица, ветинг на функционери и судии, брзи реформи за влез во ЕУ, откажување од сите вид
- Верувам дека за 10 најкасно 15 дена ќе имаме стабилно мнозинство кое ќе направи стабилна влада која ќе опстои 4 години, редно е да истера една влада цел мандат, тоа е добро за патот кон ЕУ и за економијата.
Во моментов тече седницата на собранието на која треба да се избере ново водство на парламентот. Линк до видеото, овде.
Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав која се одржува во салата Голема купола поради заштита од ширење на ковид-19. Со седницата претседава претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери. Пратениците г

Почна уредувањето на нова планинска велосипедска патека на Водно

Како дел од проектот „Велосипедски парк Водно“, неодамна почна уредувањето на нова планинска велосипедска патека на Водно за разво...

Повеќе

(ВИДЕО) ЕВЕ ЗОШТО СТАНАЛ ЛИДЕР НА ВМРО НА САМО 24 ГОДИНИ: ЉУБЧО ИМА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА НА ШАХОВСКИ ВЕЛЕМАЈСТОР, ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ГИ ПОЗНАВАЊАТА ОД ИСТОРИЈА, КАКО ЦЕЛ ЖИВОТ ДА БИЛ ПРОФЕСОР ПО ИСТОРИЈА

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------...

Повеќе

ДРАМА, ВРИЕ ВО ВМРО ДПМНЕ - ЕВЕ ЗОШТО МИЦКО СЕ ЖАЛИ ДЕКА МИЈАЛКОВ ЌЕ ГО ПРЕТЕПАЛ: МНОГУ КОМИТЕТИ СЕ ЗАКАНИЛЕ ДО МИЦКОВСКИ АКО НЕ СИ ЗАМИНЕ СЕ СПРЕМАЛЕ ДА ДОЈДАТ ВО ПАРТИЈА И НА КЛОЦИ ДА ГО ИСФРЛАТ ОД СЕДИШТЕТО!

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------...

Повеќе

НУКЛЕАРНА БОМБА НА МИТКО ЈАНЧЕВ: ПОЧНУВАМ СО ПРЕЗЕМАЊЕ НА ВМРО ДПМНЕ ОД МИЦКОВСКИ, СИТЕ ВИСТИНСКИ ВМРОВЦИ КОИ САКААТ ВМРО ДА СЕ ВРАТИ НА ВЛАСТ НЕКА МИ СЕ ПРИДРУЖАТ!!!

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------...

Повеќе

Пендаровски: Празникот да нѐ инспирира да им помагаме на сите на кои им е потребна поткрепа

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------...

Повеќе

БОМБА НА СУГАРЕВСКИ: Околу 70 милиони евра за инвестиции во Општина Битола

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------...

Повеќе

ЗНМ и ССНМ: ОЈО да го преиспита случајот со Златев

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------...

Повеќе

МИНИСТЕРСТВО ЗА ТРУД И СОЦИЈАЛА: ПОНЕДЕЛНИК Е НЕРАБОТЕН ДЕН ПОРАДИ ПРАЗНИКОТ ВТОРИ АВГУСТ

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------...

Повеќе

ДА СЕ ПОТСЕТИМЕ КАКО СЕ КРШЕШЕ РЕЖИМОТ: ЛЕГЕНДАРНОТО ИНТЕРВЈУ НА ЗАЕВ СО ЛАТАС, НЕКОИ ЗАБОРАВААТ КОЛКУ БЕШЕ ТЕШКО ДА ДОЈДЕМЕ ДО ДЕНЕШНАТА ДЕМОКРАТИЈА И СЛОБОДА

Повеќе

(ВИДЕО) БАБОВСКИ: ГОЛЕМ ИНТЕРЕС КАЈ НАШИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ ЗА ПАРИТЕ ОД ЕУ ФОНДОВИТЕ, ОД 80 МИЛИОНИ ЕВРА КОИ НИ СЕ НА РАСПОЛАГАЊЕ, ЌЕ ИСКОРИСТИМЕ 40!

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------...

Повеќе

ТРТ МИЛОЈКО, ЃЕ Е ЗАПЕЛО - МИЦКОВСКИ СЕ ЖАЛИ: ТЕШКО НИ ОДАТ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА НОВА ВЛАДА, НЕМА НИШТО ДОГОВОРЕНО ЗАСЕГА

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------...

Повеќе

МОН и Комисијата за заразни болести по викендов ќе ги утврдат протоколите за училиштата

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда, за да се утврди конечн...

Повеќе

Народна банка: Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка

Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити со што сега таа е сведена на ниво од 4,80 проценти. Кај вкупните д...

Повеќе

Заев со честитка за Курбан Бајрам: Овој празник кој ја слави добрината, нека нѐ води кон подобра и посветла заедничка иднина

По повод празникот Курбан Бајрам, претседателот Зоран Заев во свое лично име и во име на СДСМ упати честитка до сите верници од исламска вер...

Повеќе

Асоцијација на спортски обложувалници на Македонија донираше пола тон овошје за здравствените работници: Продолжува поддршката на здравствените работници

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) информира дека членка на асоцијацијата, компанијата „Mozzart“ донираше 500 ...

Повеќе