Одберете локација на пристап

Политичката партија Титови леви сили одлучи да ја напушти коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ и да се приклучи кон коалицијата со СДСМ. Партискиот Централен комитет донел ваква одлука поради, како што наведуваат од партијата, идеолошките разлики со ВМРО-ДПМ
Владата на Република Северна Македонија ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како и сите ученици и студенти дека доколку во последните 2 недели патувал
Градот Скопје ја избра компанијата „Гранит“ за пробивањето на булеварот АСНОМ кон населбата Керамидница и за изградба на новиот мост на реката Вардар. Станува збор за втора фаза од изградбата на булеварот АСНОМ, со која се предвидува из
Амбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар, вели дека не гледа кадево текстот на Законот за јавното обвинителство има амнестија. „Напротив, гледаме дека случаите на СЈО продолжуваат, а тоа нам ни е најва
Министерот задолжен за дијаспора Едмонд Адеми ја предводеше делегацијата на Владата vо која беа и министерот задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан, и заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, на одбележувањето на годишнината на загин
Мицко го згрешил денот за протестот или што и да е во врска со ПРАВДА.Прочка му е добар датум.Најпрвин да побара ПРОЧКА за злосторствата што ги правеше режимот на Грујо преку Судиите од тефтерчето. Но Мицко нема душа за таква работа. Додека
Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, предмалку на фејсбук објави фотографии за штетите што синоќешниот ветар ги врз објектите од проектот „Скопје 2014“, најавувајќи дека власта ќе се справи со овој проект после изборите. „Прич
До училиштата, универзитетите, јавните научни и образовни институции доставени се детални насоки како да постапуваат со цел да се заштитат учениците, студентите и вработените од евентуално заболување на коронавирусот. Од Министерството за образова
Благодарност до ТВ 24 за интересната дебата на вечерашната 24 Анализа. Во текот на разговорот со Сотир Костов, се обврзав да ги објавам јавните податоци за огромните суми пари кои тој ги има земено во времето на режимот. Тој тврдеше дека на негов

ЗНМ ги осуди заканите упатени од Нешат Адеми кон новинарката Алмедина Исмајли од ТВ 21

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро ги осуди заканите упатени кон новинарката на ТВ21, Алмедина Исмајли од страна на Нешат Адеми, ко...

Повеќе

БОМБА ОД ДИРЕКТОРОТ НА ЕЛЕМ, ВАСКО КОВАЧЕВСКИ - НАЈАВИ ИСТРАГА НА ОЈО ЗА ТЕЖОК КРИМИНАЛ ЗА ВРЕМЕ НА ДИРЕКТОРУВАЊЕТО НА МИЦКОВСКИ ВО ЕЛЕМ!!!

- Цените за ископ на јаглен по тон се намалени за три пати! Годишно се трошеа 50 милиона евра за рентање на механизација а сега се трошат 20 милиони...

Повеќе

АЛСАТ М ОТКРИЈА МИСТЕРИЈА ВО РЕК БИТОЛА: Кога е ВМРО ДПМНЕ на власт годишно за тендери се даваат од 35 до 50 милиони евра годишно, кога е СДСМ на власт за тендери одат од 15 до 20 милиони евра годишно?!?!

Повеќе

Две 19-годишни лица приведени за лажната дојава за бомба во Сити мол

Полициски службеници од Бирото за јавна безбедност при МВР денеска приведоа две лица во врска со лажната дојава за бомба во трговскиот центар Сити м...

Повеќе

ЗОШТО НИ ЦРТАТЕ ХОТЕЛИ И ГРАДИНКА, СИТЕ ИМАМЕ ДЕЦА, САКАМЕ ЗГРАДИ, РЕКОА ГРАЃАНИ НА ПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НА ДУП-ОТ ЗА МАЏИР МААЛО

Од денешната јавна презентација на Деталните урбанистички планови за Маџир Маало 1 и Маџир Маало 2 (Фото: СДК.МК) Во Општина Центар денеска се ...

Повеќе

МАФИЈАТА НЕ УСПЕА ДА СЕ СПАСИ: ЈО тргна кон „Империја“, повикани сведоци за случајот против Камчев, Мијалков, Панделески…

Јавното обвинителство за гонење на организираниот криминал и корупција поканило повеќе сведоци во врска со предметот „Империја“, дознава...

Повеќе

Северна Македонија го поздрави планот за мир на Трамп, амбасадорката Брнс се заблагодари

Република Северна Македонија ги поздравува екстензивните напори на САД под лидерство на претседателот Трамп, рефлектирани во неговиот план за реша...

Повеќе

Шилегов им се извини на кинеските туристи: Ова е срам за градот!

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов вечерва го осуди нападот на еден скопјанец кон кинески туристи, кој ги пцуеше и извикуваше „Коронавир...

Повеќе

ЛИЛА СЕПАК ИЗГЛЕДА ДОБРО СЕ ОМРСИЛА ОД ДРУЖБАТА СО БОКИ 13-КА!

Мактел стапи во контакт со газдите на градежната фирма ДАН МАК со седиште во Дебар Маало. Дознавме дека Лила наводно им кажала на газдите на ДАН МАК...

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Следува подобрување на условите во Здравствениот дом во Пробиштип

Повеќе

ПЕТРЕ РАСПАЛИ ПО МИХАЈЛО МАНЕВСКИ: ВИЕ НАЈДОВТЕ ДА МИ ЗБОРУВАТЕ ЗА ЗАГАДУВАЊЕ, ЈА ДАДОВТЕ „ДРИСЛА“ И ЈА УНИШТИВТЕ ТОПЛИФИКАЦИЈА

„ Вашата партија во Гази Баба гласаше против булеварот во Керамидница, е таа екскурзија Градот го чини 8 милиони евра повеќе оти сега треба д...

Повеќе

ШОКАНТНО ВИДЕО: СКОПЈАНЕЦ МАЛТРЕТИРА КИНЕСКИ ТУРИСТИ ВО СКОПЈЕ, ИМ ВЕЛИ КОРОНА ВИРУС НО ГУД!

Линк до видеото овде.

Повеќе

НОВ СКАНДАЛ НА ВМРОВЦИТЕ: Членот на ИК, Игор Николов незаконски избран за доцент на два универзитета, УКИМ и Штипски!

Во исто време избран за доцент на два универзитета, нешто што е забрането со закон.

Повеќе

АПЕЛ ДО ЧЛЕНОВИТЕ НА СДСМ ДА ЈА НАМАЛАТ ЖЕСТИНАТА: Лозано како и многу други јавни и обични луѓе имаат право да се бунтуваат против новото име

Ние што гласавме за новото име не би требало толку жестоко да распалуваме кон оние кои се против менувањето на името на земјава. И обрантото важи. ...

Повеќе

КАКОВ ЕПСКИ ПРЕСВРТ: ОД НАЈОМРАЗЕНА ЛИЧНОСТ КОН КОЈ ПЛУКАА 24/7, БОКИ 13-КА СЕГА Е ГЛАВЕН АДУТ И СЛАМКА ЗА СПАС ВО РАЦЕТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ЗА РУШЕЊЕ НА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ!

Го плукаа го навредуваа го исмејуваа, но сега ќе го молат да каже нешто за Заеви и за Вилма Русковска и Јовески само да и наштети на владата за ВМРО...

Повеќе