Одберете локација на пристап

Владата упати задолженија со насоки и препораки до институциите, економските оператори и граѓаните, а со кои го прецизира спроведувањето на Одлуката со која од задутре се воведува дополнителна забрана за движење на граѓаните, односно се продолжув
Погледнете ја политичката величина од светски калибар на Заев. Голтна кнедла и го прими со широка прегратка и насмевка загарот на Орбан, Сијарто кој дење ноќе прави мајмунарии против СДСМ но и против нашата земја. Мафијашки го изнесоа Груевски
Vo sorabotka so Opstinskite krizni stabovi na najpogodenite gradovi od korona virusot, Kumanovo i Debar, semejstvoto na Zoran Zaev so pomos na volonterite od strumickiot opstinski krizen stab i humanitarni nevladini drustva, Vo tekot na denesniot d
52 годишен полицаец од Куманово денеска починал, а вчера му било утврдено дека е заболен од коронавирус. Според информациите кои ги пренесе Телма полицаецот бил ангажиран на новиот граничен премин Белановце кон Косово. Последните десетина дена не
Во услови на прогласена пандемија од ковид-19, Клиниката Жан Митрев непречено нуди здравствени услуги за сите пациенти и ги превзема сите мерки и протоколи за заштита на пациентите и вработените. – За оние кои не можат да дојдат во клиниката
На осигурениците на кои им се ускратени правата од задолжителното здравствено осигурување поради нередовно уплаќан придонес или уплатата на придонесот задоцнила повеќе од 60 дена, односно имаат долг за неплатен придонес, можат во здравственит
Медицинската сестра од Домашна посета била заразена со коронавирус од лице кое во Итната медицинска помош побарало да му биде ставена ампуларна терапија и инфузија, но кога бил прашуван по телефон, не кажал дека очекува резулати за КОВИД-19, дали и
Борис Џонсон вчера беше однесен во болница а денеска е ставен на респиратор. Додека е во болница ќе го менува министерот за надворешни Доминик Рааб. Во Британија бројот на заразени се искачи на 51 000 а бројот на починати на 5500.
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на својот фејсбук профил објави дека на владина седница се донесени нови рестриктивни мерки. Како што објави Османи, од среда полицискиот час ќе биде од 16 до 05 часот, додека за време на викенд 24
Мактел дознава дека откако успеа да обезбеди помош од Јанез Јанша и Виктор Орбан, Мицковски овие денови фатил 24/7 да врти телефони од една листа која ја нашол на интернет. Речиси успеал сите да ги добие и сите решиле да пратат авиони од типот Иљу
Четириесетгодишен жител на Кочани е новата жртва на корона вирусот. Оваа информација ја потврдуваат од Општината посочувајќи дека им била соопштена утрово. Станува збор за првиот пациент од Кочани кај кого беше дијагностициран ковид-19. Во ов

МНР: Граѓаните што се враќаат од Малта да летаат преку Истанбул

Министерството за надворешни работи информира дека преку Координативното тело за помош и поддршка на државјани на Република Северна Македонија кои, ...

Повеќе

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да престане да крева партиска хистерија, сите предлози да ги доставува преку Наќе Чулев, нивен претставник и министер во Владата

ВМРО-ДПМНЕ треба веднаш да престане да лови партиски поени кревајќи хистерија во време кога сите институции и сите граѓани се фокусирани на справу...

Повеќе

ДИК ПОБАРА ДА СЕ ОДЛОЖАТ ИЗБОРИТЕ

Членовите на ДИК на денешната седница побараа утре, на состанокот на Советот за безбедност кај претседателот Стево Пендаровски во врска со ширењет...

Повеќе

ФИЛИПЧЕ: ИЗВРШИВМЕ МОБИЛИЗАЦИЈА НА СИТЕ ЛЕКАРИ И МЕДИЦИНСКИ ПЕРСОНАЛ КОИ СЕ ВРАБОТЕНИ ВО ЈАВНИТЕ И ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ И ЌЕ ГИ ПОВИКУВАМЕ РОТАЦИСКИ КАКО ЌЕ ЗАТРЕБА!

- Благодарност до сите приватни клиники и болници кои ги понудија своите капацитети и апарати за болни ако затреба, ние вршиме мобилизација на сиот ...

Повеќе

ИЗВЕСТУВАЊЕ НА НАРОДНА БАНКА ДО ЈАВНОСТА: НОРМАЛНО ЌЕ РАБОТАТ СИТЕ БАНКИ, ШТЕДИЛНИЦИ, МЕНУВАЧНИЦИ И ФИНАНСИСКИ ДРУШТВА ЗА БРЗ ПРОТОК НА ПАРИ

Известување во врска со работата на банките, штедилниците, менувачниците и правните субјекти коишто даваат услуга брз трансфер на пари Народната ба...

Повеќе

(ВИДЕО) НАЈНОВИ ВЕСТИ ОД ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: СИТЕ 13 ПАЦИЕНТИ СЕ ВО СТАБИЛНА СОСТОЈБА ОСВЕН ЕДНАТА ПАЦИЕНТКА КОЈА Е НА АПАРАТИ ЗА ДИШЕЊЕ СО МАЛО ПОДОБРУВАЊЕ НА СОСТОЈБАТА НО УШТЕ Е ВО КРИТИЧНА ФАЗА, ИМАМЕ 7 НОВИ ПОТЕНЦИЈАЛНИ ЗАРАЗЕНИ ОД ТЕТОВО, КИЧЕВО, КУМАНОВО, ДЕБАР И ОХРИД

Повеќе

ЧИФЛИГАНЕЦ ЗА МАСОВНОТО КУПУВАЊЕ АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ПО НАЈВИСОКИ ПАЗАРНИ ЦЕНИ: ВЕРУВАМ ВО МАКЕДОНСКАТА ЕКОНОМИЈА И ВЕРУВАМ ВО МЕНАЏЕРСКИТЕ КАПАЦИТЕТИ НА ХАРИ КОСТОВ И НЕГОВИОТ ТИМ ВРАБОТЕНИ

Адора инженеринг деновиве ја зголеми сопственичката структура во една од најреномираните банки во земјава- Комерцијална банка АД Скопје. Правното ли...

Повеќе

КАМ МАРКЕТИ СО АПЕЛ ДО КУПУВАЧИТЕ: Ве молиме не купувајте претерано го нарушувате процесот на полнење на маркетите, го скратуваме работното време на маркетите, нема да ги покачиме цените, ќе дадеме 20% бинус на вработените, кубуриме со персонал ако барате работа пријавете се на огласите!

Повеќе

МИЕЊЕ И ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР „МАЈКА ТЕРЕЗА“

Во текот на денешниот ден, екипите на ЈП „Комунална хигиена“ започнаа голема акција за миење и дезинфекција на улиците во внатрешноста н...

Повеќе

(ВИДЕО) ШЕФОТ ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА ВО СЗО СО МОЌНО ОБРАЌАЊЕ ДО СВЕТОТ: НАЈГОЛЕМАТА ГРЕШКА НА ПОЛИТИЧАРИТЕ ВО СВЕТОТ Е ШТО СЕ ДВОУМАТ И ЧЕКААТ КАКОВ ПОТЕГ ДА ПОВЛЕЧАТ ОД СТРАВ ДА НЕ ЗГРЕШАТ, А ТОА ВИРУСОТ ГО ОБОЖАВА, ТОА МУ Е НАЈГОЛЕМ ПРИЈАТЕЛ НА ВИРИСОТ, ДОДЕКА НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ МУ Е БРЗАТА И МАСОВНА АКЦИЈА ПА МАКАР И НЕПОТРЕБНА!!!

Линк до видеото, овде.Целиот прес на раководството на СЗО:

Повеќе

НАРОДЕ, БИДИ КО КЛИМЕ ОД ОХРИД!

Повеќе

БРАВО: Болницата „Аџибадем Систина“ ги стави своите капацитети на располагање на државата ако ситуацијата со Корона ескалира!

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се обрати до граѓаните со следното соопштение: Почитувани, Во ситуација на алертна состојб...

Повеќе

ВИДЕО НА ДЕНОТ: СРПСКИОТ ПЕЈАЧ МИТАР МИРИЌ ПЕРЕ РАЦЕ СО САПУН И ПЕЕ НЕ МОЖЕ НАМ НИКО НИШТА, ЈАЧИ СМО ОД СУДБИНЕ!

Линк до урнебесното видео, овде.

Повеќе

Во склоп на општина Центар Жупа се следниве села: Бајрамовци, Баланци, Брештани, Броштица, Власиќи, Голем Папрадник, Горно Мелничани, Горенци, Долгаш, Долно Мелничани, Евла, Елевци, Житинени, Кочишта, Коџаџик, Мал Папрадник, Новак, Осолница, Оџовци, Пареши, Праленик, Центар Жупа и Црно Боци

Според пописот на население од 2002 година, општината има вкупно население од 6.519 жители со густина на население од 60,81 жители на километар квад...

Повеќе

Комерцијална банка и натаму ќе одржува највисоко ниво на хигиена и на дезинфекција во своите простории и на банкоматите, но сепак апелираме клиентите да бидат внимателни и да негуваат највисоко ниво на лична хигиена

Известување за клиентите во врска со Ковид-19 Почитувани клиенти, Ве информираме дека, согласно препораките и одлуките на Владата на Република Сев...

Повеќе