Одберете локација на пристап

Владата упати задолженија со насоки и препораки до институциите, економските оператори и граѓаните, а со кои го прецизира спроведувањето на Одлуката со која од задутре се воведува дополнителна забрана за движење на граѓаните, односно се продолжув
Погледнете ја политичката величина од светски калибар на Заев. Голтна кнедла и го прими со широка прегратка и насмевка загарот на Орбан, Сијарто кој дење ноќе прави мајмунарии против СДСМ но и против нашата земја. Мафијашки го изнесоа Груевски
Vo sorabotka so Opstinskite krizni stabovi na najpogodenite gradovi od korona virusot, Kumanovo i Debar, semejstvoto na Zoran Zaev so pomos na volonterite od strumickiot opstinski krizen stab i humanitarni nevladini drustva, Vo tekot na denesniot d
52 годишен полицаец од Куманово денеска починал, а вчера му било утврдено дека е заболен од коронавирус. Според информациите кои ги пренесе Телма полицаецот бил ангажиран на новиот граничен премин Белановце кон Косово. Последните десетина дена не
Во услови на прогласена пандемија од ковид-19, Клиниката Жан Митрев непречено нуди здравствени услуги за сите пациенти и ги превзема сите мерки и протоколи за заштита на пациентите и вработените. – За оние кои не можат да дојдат во клиниката
На осигурениците на кои им се ускратени правата од задолжителното здравствено осигурување поради нередовно уплаќан придонес или уплатата на придонесот задоцнила повеќе од 60 дена, односно имаат долг за неплатен придонес, можат во здравственит
Медицинската сестра од Домашна посета била заразена со коронавирус од лице кое во Итната медицинска помош побарало да му биде ставена ампуларна терапија и инфузија, но кога бил прашуван по телефон, не кажал дека очекува резулати за КОВИД-19, дали и
Борис Џонсон вчера беше однесен во болница а денеска е ставен на респиратор. Додека е во болница ќе го менува министерот за надворешни Доминик Рааб. Во Британија бројот на заразени се искачи на 51 000 а бројот на починати на 5500.
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на својот фејсбук профил објави дека на владина седница се донесени нови рестриктивни мерки. Како што објави Османи, од среда полицискиот час ќе биде од 16 до 05 часот, додека за време на викенд 24
Мактел дознава дека откако успеа да обезбеди помош од Јанез Јанша и Виктор Орбан, Мицковски овие денови фатил 24/7 да врти телефони од една листа која ја нашол на интернет. Речиси успеал сите да ги добие и сите решиле да пратат авиони од типот Иљу
Четириесетгодишен жител на Кочани е новата жртва на корона вирусот. Оваа информација ја потврдуваат од Општината посочувајќи дека им била соопштена утрово. Станува збор за првиот пациент од Кочани кај кого беше дијагностициран ковид-19. Во ов

Во авион од Брисел има лица со симптоми, додека не стигнат резултатите сите патници ќе чекаат на аеродромот, можно е сите да одат во карантин во Криволак

– Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција соопшти дека авион од Брисел во кој според информациите има македонски др...

Повеќе

СОСТОЈБАТА СО КОРОНА ВИРУСОТ СЕ ВЛОШУВА: Попладнево 5 нови позитивни пациенти на корона вирус, меѓу.нив и 4 здравствени работници од Дебар!

Почитувани, Министерството за здравство информира дека попладнево на коронавирус беа тестирани 10 пациенти, 5 се позитивни на вирусот. Позит...

Повеќе

ЧУЛЕВ: Телефонска линија и имејл за пријавување на прекршување на мерките – почнуваат поригорозни контроли

МВР отвори посебна линија и имејл за информирање и пријавување на непочитување на мерките што ги воведе Владата за заштита од ширење на коронавирусо...

Повеќе

БРАВО: УСЈЕ донира 50.000 евра за набавка на медицинска опрема

Цементарница УСЈЕ АД донира 50.000 евра за набавка на медицинска опрема за Министерството за здравство. Со средствата ќе биде набавена медицинска оп...

Повеќе

(ВИДЕО) НОВИНАРОТ КОЈ ГО ПРАША ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЗА РЕНОВИРАЊЕ ДОМА Е ХИТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ!

Повеќе

ОД КАБИНЕТОТ НА ПЕНДАРОВСКИ: Сите политички лидери се согласија за одложување на изборите, правен тим од правни експерти предложени од партиите ќе се состанат денеска во 16 часот и ќе бараат правен модалитет изборите да се одложат

Лидерска средба кај претседателот Пендаровски: Заеднички консензус за одложување на изборите Во Кабинетот на Претседателот на Република Северна Мак...

Повеќе

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ИТНО ВОВЕДУВАЊЕ ОНЛАЈН НАСТАВА ЗА УЧЕНИЦИТЕ

Во контекст на актуелните мерки на Владата за спречување на ширењето на Корона-вирус инфекцијата со која, меѓу другото, беше спроведена мерката за з...

Повеќе

МАКПЕТРОЛ: При посета на нашите бензински станици ги советуваме потрошувачите да внимаваат да не се создаваат непотребни застои и групирања, односно максималната бројка на присутни во продавниците да биде ограничена до три лица, како и задолжително да се одржува препорачаното растојание кога се чека во ред за било каква услуга

Почитувани, Земајќи ја во предвид состојбата на прогласената пандемија на заболени лица со Корона вирус, COVID – 19 и сите препораки на Минис...

Повеќе

РАМСТОР: Во моментов има доволно залихи во нашите продавници, а на денешната средба добивме потврда од нашите добавувачи дека нема никаков проблем со залихите. Цените на основните производи остануваат непроменети, а ќе се обидеме да ги држиме под контрола залихите на сите неопходни намирници за подолг временски период

Соопштение до јавноста По повод денешната средба со Министерот за Економија Г-дин Крешник Бектеши, на која беа присутни сите преставници на поголем...

Повеќе

Црвениот крст на град Скопје во соработка со Пивара Скопје формира мобилни тимови за поддршка на ранливи категории граѓани

Од утре (среда, 18 март 2020), Црвениот крст на град Скопје, во соработка со Пивара Скопје, почнува со реализација на активност наменета за обезбеду...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ: УСЛОВИ ЗА ИЗБОРИ НЕМА, БИЗНИСОТ И ГРАЃАНИТЕ ЌЕ БИДЕ ПОМОГНАТИ СО СЕТ НА МЕРКИ, ВОНРЕДНА СОСТОЈБА МОРА ДА СЕ ВОВЕДЕ ВЕДНАШ

Повеќе

ЗОРАН ЗАЕВ: ИСПИШАВМЕ ИСТОРИЈА НАРОДЕ!!!

Zoran Zaev ·1 hr· Испишавме историја!Во овие денови кога сите се бориме со заканата од коронавирусот, добри вест...

Повеќе

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: АПЕЛИРАМ ДО ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ И ПРЕПОРАКИТЕ НА ВЛАДАТА ВО ВРСКА СО КОРОНА ВИРУСОТ!

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ПОЧНА ДА ЈА СПРЕМА ЈАВНОСТА ЗА НАЈЦРНОТО СЦЕНАРИО: ГОЛЕМИ СЕ ШАНСИТЕ ВО ЗЕМЈАВА ДА ЗАБОЛАТ 2000 ОД КОРОНА И ПИКОТ ДА СЕ ДОСТИГНЕ ЗА 1 МЕСЕЦ ОД СЕГА!

- Според математичките проекции и поред искуствата во другите земји, големи се шансите во земјава да заболат околу 2000 од Корона Вирус и пикот да с...

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ СЕ ЗАКАНИ: АКО ПРОДОЛЖАТ ИВЗ И МПЦ ДА НЕ ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ ЌЕ ПРЕДЛОЖАМ МВР ДА СТАВИ КАТАНЕЦ НА СИТЕ ЦРКВИ И ЏАМИИ!

- Моето трпение истекува и ако продолжи и денеска МПЦ и ИВЗ да ги полнат верските објекти и да не ги почитуваат мерките од владата ќе предложам на в...

Повеќе