Одберете локација на пристап

Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за „360 Степени“ зборуваше за тоа што би се случувало после пикот на коронавирусот во нашата земја кој засега е проектиран за крајот на април. „Сега се бориме со иницијалнио
Редици граѓани пред маркетите, месарниците и аптеките се создадоа попладнево, откако Владата прогласи 24 часовен полициски час за време на викенд во Куманово. Градот и улиците беа блокирани од автомобили од приградските населби, кои дојдоа да наба
Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април, изјави министерот за здравство, Венко Филипче, на вчерашната прес-конференција. Министерството за здравство има на р
Толку многу пати, безброј пати, Мицковски се посрамоти и промаши пенал и не само што промаши туку топката отиде во неговиот гол! Еј во моменти кога цела нација се плаши дали ќе умре, или од Корона или од глад, да излезеш на тв и така лесно да се глу
Министерството за здравство реагираше дека невистинити се исказите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, изнесени во Само интервју на Канал 5, дека државата има тестови за коронавирусот за само неколку денови. Како што велат од министерствот
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека Државниот инспекторат напавил увид во лабораторијата на Систина. -Државниот санитарен и здравствен инспекторат беше на увид, беа констатирани условите во лаборат
Владата на денешната 34-та седница донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во петок (денеска) до 05:00 часот во по
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, упати бројни критики до власта дека не води сериозна борба против пандемијата на коронавирусот. Тој рече дека Министерството за здра
- Помошта од Јанез Јанша ќе биде минорна споредена со таа што ќе стаса во понеделник од една наша братска владејачка партија од Европа, јас лично го замолив лидерот да ни помогне, во понеделник во Скопје ќе слета авион полн со респиратори, маски, р
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст од 70 години од Куманово кој од коморбидитети имал хипертензија и срцева слабост, неговиот резултат на Ковид-19 се уште не е готов. Другиот е
Полицијата спречила вербалниот конфликт меѓу Јордан Камчев и Бојан Јованоски да прерасне во физичка пресметка , од како претходно Јованоски со повишен тон довикувал навредливи зборови и спомнувал имиња и лични работи поврзани со семејството

БОМБА НА ЗАЕВ: АКО ЗА 2 НЕДЕЛИ СТИГНЕМЕ ДО 700 ЗАБОЛЕНИ, ЌЕ ИМА ПОРИГОРОЗНИ МЕРКИ ЗА ДВИЖЕЊЕ, ИМА ДВА НАЧИНИ ДА СЕ СПРАВИМЕ СО КОРОНАТА, МЕТОДА ЧЕКАН И МЕТОДА ТАНЦУВАЊЕ, 99% ОД ЗЕМЈИТЕ ЈА ИЗБРАА ВТОРАТА МЕТОДА, И НИЕ СМЕ ВО ТАА ГРУПА

- Ако за две недли ја надминеме бројката од 700 заразени ќе мораме да ја употребиме мерката ЧЕКАН и да ги засилиме ригорозните мерки за движење. Зас...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев на Канал 5: Ако се земаат пари од вториот пензиски фонд, се земаат пари директно од граѓаните, Мицкоски како инжинер нека праша за еконмија

Повеќе

БРАВО: ЕВН донира 200 000 евра за медицинска опрема и материјали

02.04.2020 година, Скопје – ЕВН Македонија донира 200 000 евра на Министерството за здравство за набавка на медицинска опрема и материјали за ...

Повеќе

Заев за Канал 5: Имаме капацитет и ресурси да ја пребродиме оваа криза

Република Северна Македонија има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и економската криза што ја наметна коронавирусот, оцени претсед...

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: ПОРАДИ КРИЗАТА СО КОРОНА, СЕМЕЈСТВОТО ЗАЕВИ РЕШИЛЕ ЗНАЧИТЕЛНО ДА ЈА ЗГОЛЕМАТ СУМАТА ЗА ДОНАЦИИ КОЈА РЕДОВНО ЈА ДАВААТ НА БОЛНИ И СИРОМАШНИ

Мактел контактираше близок на семејството Заеви и прашавме дали Заеви имаат намера или веќе донирале околу кризата со Корона. - Тие секоја година д...

Повеќе

РОМИТЕ ТРЕБА ДА МУ ИЗГРАДАТ СПОМЕНИК ВО ШУТКА НА ЏОРЏ СОРОС - СОРОС ФОНДАЦИЈА ќе даде 100 000 евра донација за околу 10.000 граѓани, односно 2.000 ромски семејства кои живеат во скопско Шуто Оризари, Тетово, Гостивар, Битола, Прилеп, Куманово, Делчево, Виница Пехчево и село Црник

Почитувани, Би сакале да ве информираме декаФондацијата Отворено општество - Македонија обезбеди донација од 100.000 долари за ромските семејствако...

Повеќе

АЈДЕ БОГАТАШИ БРКНЕТЕ МАЛЦЕ ВО ЏЕБОВИТЕ, ОВА СЕ ИСТОРИСКИ МОМЕНТИ ЗА НАРОДОТ И ЗА ЗЕМЈАТА: Министерството за здравство отвори посебни сметки за донации, може да се донираат парични средства, но и опрема согласно листата на приоритети на ресорното министерство.

Почитувани, Министерството за здравство им се заблагодарува на сите кои досега со донаци во парични средства и добра дадоа поддршка во напори...

Повеќе

Сите информации за Ковид-19 на едно место - www.koronavirus.gov.mk

Повеќе

ГДУ - ШТИП: Повторно апелираме, 30 дена колективен одмор додека не е доцна!

На вчерашната прес-конференција, Драгица Николоска, директор на Центарот за јавно здравје-Прилеп, изјави дека 59 годишна жена вработена во текстилна...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА СПАСОВСКИ: ЌЕ ДАДЕМЕ ПО 500 ЕВРА НА 250 000 ВРАБОТЕНИ ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР!

Повеќе

ДОБРО Е, ДЕНЕСКА НЕМА ПОЧИНАТИ ОД КОРОНА, НОВИ 30 ЗАРАЗЕНИ, СЕГА БРОЈКАТА НА ЗАБОЛЕНИ Е 384!

Потврдени 30 нови случаи позитивни на КОВИД- 19 Вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 384 лица Министерството за здравство информира де...

Повеќе

Банките се корисни за народот и добро е што ги имаме, кој ги мрази банките си ја мрази својата неспособност и својот неуспех во животот

Банките заедно со полицијата , судовите и со извршителите се еден добар систем за понуда на пари и оплодување и чување на пари, кој функционира речиси...

Повеќе

Анкета на американската НДИ: Зоран Заев e убедливо најпопуларен политичар со 19% поголем рејтинг од Христијан Мицкоски

Зоран Заев e убедливо најпопуларен политичар со 19% поголем рејтинг од Христијан Мицкоски покажа нановото истражување на Националниот демократски ин...

Повеќе

АКТИВИСТИ НА ВМРО ДПМНЕ - МАКЕДОНСКИ БИВИС И БАТХЕД: ПРИВЕДЕНИ ДВАЈЦАТА НАСИЛНИЦИ ОД ШТИП КОИ КРВНИЧКИ ТЕПАА ДЕВОЈЧЕ ПА ДУРИ СЕ ПОФАЛИЛЕ СО ВИДЕОТО НА ФЕЈСБУК!

На социјалните медиуми се појaви вознемирувачко видео на кое двајца мажи брутално тепаат и клоцаат девојка. Според информации од хелсин...

Повеќе

АНКЕТА НА АМЕРИКАНСКИОТ ИНСТИТУТ НДИ: СДСМ МУ ВОДИ НА ВМРО ДПМНЕ ЗА 3%, ОДНОСОТ НА СИЛИТЕ Е 23 СПРЕМА 20%!

СДСМ му води на ВМРО ДПМНЕ за 3%, но толкава е и маргината на грешка на анкетата. Анкетата е правена пред кризата со Корона, во февруари. Линк д...

Повеќе