Одберете локација на пристап

Договорот на Град Скопје со фирмата „Воденица“ е на 20 години и истекува 2035 година, а на другите два бродови договорите се на десет години и истекуваат во 2026 и 2027.(Фото: Ѓ.Личовски) Бродови во коритото на реката Вардар во
Министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи ја назначила Анета Томева за директор на Центарот за социјални работи во Штип. Томева инаку е во блиски роднински врски со Јохан Тарчуловски. Нови директори добија и Центрите за социј
Зајакнувањето на службите за Итна медицинска помош (ИМП) е еден од приоритетите на Министерство за здравство и во завршна фаза е постапката за обезбедување и дистрибуција на 65 нови санитетски возила, како донација од Кина, од кои поголем бро
Проф. Људмил Спасов, претседател на Советот за македонски јазик, кој е предлагач на измените, изјави дека две години работеле на создавање на, како што рече, практично нов закон за доусовршување на македонскиот јазик, ко
Партијата за Движење на Турците (ТХП) под мотото "сите заедно, насекаде" продолжува со серијата средби низ целата земја. Под водство на претседателот на партијата Енес Ибрахим и раководството на ТХП вчера во домот на култура во Кичево беше органи
“БиХ, во споредба со другите земји од регионот, е на прво место во прекршочни постапки. Втората најнедисциплинирана земја е Србија, додека сите други земји во регионот се прилично агилни и активни во енергетските реформи, со тоа што Црна Гора
Новиот вирус, од кој досега живот загубија девет лица во Кина, може да се адаптира и да мутира, и поради тоа е тешко да се држи под контрола епидемијата. Во обид да се анализара ситуацијата и да се прогласи „вонредна состојба во свето
Неколку функционери од владата на Груевски ја напуштија политиката и станаа угостители. Директорот на МЕПСО и долгогодшен претседавач на Општина Центар покрај луксузниот хотел Солун на улица Македонија, неодамна, како што објавија медиумите отворил
Неговото столче остана празно во судницата. Тони Трајковски кој ја управуваше општина Гази Баба, а стана обвинет за рушењето на комплкесот „Космос“ морал да остане дома бидејќи е болен тврдеше неговиот адвокат во судницата. Судечкиот с
Адвокатите на Груевски, во барањето навеле дека Апелацискиот суд одлучувал за дело што застарело, односно дека апсолутната застареност настапила при телефонскиот разговор на Груевски со Јанкулоска, или при исплатата на „мерцедесот“, а н
Апелациониот суд ќе одлучува по барањето на Камчев в четврток. - Од сведочењето на Орце Камчев на судењето за „Рекет“ на 6 декември (Фото: К. Попов) Бизнисменот Орце Камчев, осомничен во истрагата „Империја“ од стра
Пет милиони евра ќе се инвестираат во штипската филтер станица со цел да се приспособи за добивање на вода од хидросистемот Злетовица. Ова денеска го објави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски при посетата и обик
– Семејството Јованови од Велес ќе добијат еднократна парична помош од Министерството за труд и социјална политика, а ќе биде разгледана и можноста за користење на правото за социјална пензија или годишен миимален приход. Ова го соопшт
ФОН Универзитетот, по повод Меѓународниот ден на образованието - 24 јануари, објавува дека е одбран нов Универзитетски одбор за доверба (Board of Trustees), кој вклучува етаблирани имиња од светски рамки, како: поранешниот премиер на Италија, Роман

(ВИДЕО) КОЧО РАСТУРА, АЛО ВЛАТЧЕ ЕВЕ БЕ УШТЕ ЕДНА ШАЈКА ЗАКОВАНА: Втора инвестициска фаза во „Костал“, 750 нови работни места!

Германската компанија за производство на компоненти за автомобилската индустрија „Костал“ во капацитетот во Охрид наредните пет години ќ...

Повеќе

КИРАЦОВСКИ: Oпозицијата е збунета и затечена што власта не го штити криминалот и не ја гае корупцијата – туку ги лови криминалците, корумпираните и рекетарите, независно кои се!

На голем дел од јавноста им е чудно, а опозицијата е збуната што оваа власт, за разлика од претходната, не го штити криминалот, не ја гае корупцијат...

Повеќе

ПРАШАЊЕ КОЕ ЈА МАЧИ ОВАА НАЦИЈА?!

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАМЕНИЧКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ФИНАНСИИ, ЕЛЕЗИ ЈА СМИРУВА ЈАВНОСТА ДЕКА БОГАТИТЕ ЌЕ ПРОФИТИРААТ ОД МОЈ ДАНОК: Поставени се лимити, граѓаните со повисоки приходи да можат максимално да го искористат правото за поврат на ДДВ од фискалните сметки што ќе ги скенираат, оставајќи им простор на граѓаните кои се со пониски приходи

Мој ДДВ е неопходна реформа заради забелешките во извештајот за 2017 од ЕК во кој земјава е претставена како некооперативна од аспект на даночните п...

Повеќе

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА МУ ОТИДЕ НА МИЦКОВСКИ ВО БЕЛИОТ ДВОРЕЦ, ДА СЕ КЛАДИМЕ ДЕКА ЌЕ СЕ ПОЈАВИ НА ЛИДЕРСКА КАКО ПОПЧЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ја имаше првата средба со новата американска амбасадорка во Македонија, Кејт Мери Брнс. -И ...

Повеќе

ВОЈНАТА СО МАФИЈАТА СЕ РАЗГОРУВА, ДОБИВМЕ ЕДНА БИТКА: Суспендиран Владимир Панчевски, следен на дневен ред е Јово Вангеловски!

Поранешниот судија на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, кој е обвинет за местење судски предмети, денеска е суспендиран од Судскиот совет на Репуб...

Повеќе

ТРИЧКО: САМО 10 ГОДИНИ КОНТИНУИРАН МАНДАТ ЗА ЗАЕВ Е СПАС ЗА ОВАА ДРЖАВА!

Branko Trickovski Заев е сериозен проблем, не затоа што ја лаже јавноста, туку затоа што и ги урива планините од лаги п...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ САКАШЕ ДА ГИ ВОДИ ФИНАНСИИТЕ - ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: НОВИ 20 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА КУЛТУРНИ ОБЈЕКТИ И 75 МИЛИОНИ ЕВРА СУБВЕНЦИИ ЗА 4 ИЛЈАДИ КОМПАНИИ

Околу 4 илјади компании за 75 милиони евра! Од денеска стартува проширениот проект за поддршка на домашното стопанство. Бизнисмените се задоволни шт...

Повеќе

ЗАЕВ ГИ ИЗМЕТЕ ЛОШИТЕ, НО ГИ УНАПРЕДИ ДОБРИТЕ И ВРЕДНИТЕ: Васко Ковачевски е нов генерален директор на ЕЛЕМ

Владата денеска донесе одлука Васко Ковачевски да биде избран за Член на Управен одбор, кој ја извршува функцијата Генерален директор на АД Електран...

Повеќе

Од 145-тата седница на Владата на РСМ: 20 милиони евра за програмата за капитални инвестиции во културата во општините, за Спомен обележјето на Тоше Проески, за Конгресниот центар Универзална сала и други

Од 145-тата седница на Владата на РСМ: Одлука за разрешување на директори и членови на УО на јавни претпријатија и државни АД; 117,5 милиони денари ...

Повеќе

ФОТО: ВЕРИЖЕН СУДАР ВО КОЗЛЕ МЕЃУ 4 АВТОМОБИЛИ

Повеќе

ЈАВНОСТА ВО ШОК - СДСМ ОТКРИ ДЕТАЛИ ОД ИСТРАГАТА: МИЦКОВСКИ БИЛ ДЕЛ ОД АФЕРАТА РЕКЕТ, ДЕЛ ОД ПАРИТЕ НА КАМЧЕВ ЗАВРШИЛЕ И ВО СЕДИШТЕТО НА ВМРО ДПМНЕ?!?!

Соопштение за јавност - реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски да не бега од одговори, да каже дали се сретнал со еден од осомниче...

Повеќе

Заев за барањето на Мицкоски за предвремени избори: Знам ја он од што се плаши, и го разбирам, и ја така би играл да сум на негово место!!!

Премиерот Зоран Заев и денеска кажа дека предвремени парламентарни избори како што бара лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема д...

Повеќе

ОТКАКО ИЗВРШИ НОВИНАРСКО САМОУБИСТВО СО ТОА ШТО СЕ СТАВИ 100% ВО СЛУЖБА НА КАМЧЕВ И ПОБАРА ИМПЕРИЈА ДА СЕ ПОНИШТИ, ГЕРО ПИЗДИ, КОЛНЕ, ПЦУЕ, МУ СЕ ЗАКАНУВА И НА ЗАЕВ, ЌЕ ЗАВРШЕЛ КАКО КАТИЦА?!?!

Заев ќе завршел како Катица?! Сите што ја бранеле Катица биле пизди и абдали?! Геро е малку нервозен откако изврпи новинарско самоубиство со тоа ш...

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ: МИСЛАМ ДЕКА КАТИЦА Е ХРАБРА И ЧЕСНА НО ЗА ЖАЛ НАИВНА И НЕВНИМАТЕЛНА КАКО МЕНЕ, КАКО ШТО ЈАС НАСЕДНАВ НА ПРАНКЕРИТЕ ТАКА И ТАА НАСЕДНАЛА НА УЈДУРМИТЕ НА БОКИ 13-КА

Прашан за тоа кои се Кики и Фрики, Заев рече дека не знае, но дека многумина па и Катица биле невнимателни што се сликале и биле блиски со нечесни л...

Повеќе