Одберете локација на пристап

Преку#ОхридскоЛетошест децении наназад, со својата извонредност нѐ почестија македонски, европски и светски уметници. Ова достигнување е заслуга на генерации културни работници и поддржувачи кои со својот труд и со посветеноста се вградија себес
ДПА на Мендух Тачи ја прифатила понудата од лидерот на СДСМ Зоран Заев за да биде дел од новата влада доколку СДСМ обезбеди парламентарно мнозинство. Генералниот секретар на ДПА, Азем Садику, по денешната средба со Радмила Шеќеринска и Оливер Спасо
Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години и шест месеци затвор. Судијката Валентина Георгиевска
Замислете терорист кој јавно се фали дека сака сите да ги убие и се да крене во воздух со динамит, ама не може да најде пиштол и динамит. Или пак дури и да најде, знаете дека е толку неспретен што попрво сам себе ќе се разнесе отколку некого да убие
Пак се жали дека изгубил на нефер избори, ќе правел он влада, дрн дрн... Ајде бе човече врати се на машински веќе еднаш не отече со забеганоста!
Новинарот Ацо Инфомакс фати да прашува редица на прашања и го узурпираше микрофонот на пресот на Заев. Лидерот на СДСМ одби да му одговара на прашањата додека другите новинари не постават прашање. Ацо се налути и го напушти пресот. Фуркан Салиу од
- Клучни прашања за влез во владата ќе биде партиите да се согласат на кратење на 26-те министерства, кратење на бројот на пратеници, воведување една изборна единица, ветинг на функционери и судии, брзи реформи за влез во ЕУ, откажување од сите вид
- Верувам дека за 10 најкасно 15 дена ќе имаме стабилно мнозинство кое ќе направи стабилна влада која ќе опстои 4 години, редно е да истера една влада цел мандат, тоа е добро за патот кон ЕУ и за економијата.
Во моментов тече седницата на собранието на која треба да се избере ново водство на парламентот. Линк до видеото, овде.
Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав која се одржува во салата Голема купола поради заштита од ширење на ковид-19. Со седницата претседава претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери. Пратениците г

Спасовски: Нема потреба од преодна влада, се надевам оваа е последна

Нема потреба од формирање на било каква преодна влада. Посакувам оваа да биде последната. Треба да покажеме дека не отстапуваме од организирање регу...

Повеќе

Заев: Барам чист мандат за да ги уверам граѓаните каков економист знам да бидам

„Барам чист мандат на следните избори и повикувам за СДСМ да гласаат и граѓаните од другите етнички заедници. На 12-ти април излегуваме со о...

Повеќе

Заев: Се борам и за Албанците во оваа држава, и тие тоа го препознаваат. Го чекам моментот кога и другите Македонци ќе го прават тоа, но и кога Албанците ќе се борат за Македонците

Зборувајќи за меѓуетничките односи на гостувањето во телевизија Клан, претседателот на СДСМ, Зоран Заев потсети на крвавите настани од 27 април со ц...

Повеќе

Ердоган ја осуди руската анексија на Крим

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Киев ја осуди „руска анексија на Крим“ и вети дека ќе го поддржи територијални...

Повеќе

ЦЕЛОСЕН РЕПОРТ НА ЊУЈОРК ТАЈМС: ДРАМА ВО КИНА, ЗЕМЈИТЕ ГИ ЕВАКУИРААТ СВОИТЕ ГРАЃАНИ ОД КИНА И ГИ СТАВААТ ВО ВОЕНИ БАЗИ, НАУЧНИЦИТЕ БРЗААТ СО ВАКЦИНАТА И СЕ СЕ СПРЕМААТ ЗА СТРАШНА СВЕТСКА ПАНДЕМИЈА, НА ПОВИДОК СВЕТСКА ЕКОНОМСКА КРИЗА ПОРАДИ ВИРУСОТ!

Весникот Њујорк Тајмс излезе со целосен репорт за ситуацијата во Кина, соседите на Кина, процесот на евакуација од Кина и она што се случува на берз...

Повеќе

(ВИДЕО) САБОТАЖА: МАФИЈАТА СИ НАЈДЕ НОВО ДРУГАРЧЕ!

Повеќе

Заев на Клан ТВ: Лузните од 27 април се потврда колку сакам да успее концептот Едно општество за сите

Зборувајќи за меѓуетничките односи на гостувањето во телевизија Клан, претседателот на СДСМ, Зоран Заев потсети на крвавите настани од 27 април со ц...

Повеќе

Заев: Не сум видел докази за вмешаност на Вељаноски во „Монструм“, тоа пишуваа квази новинари

Лидерот на СДСМ и поранеен премиер, Зоран Заев денеска сведочеше за случајот „Монструм“. Откако одговори на прашањата на судск...

Повеќе

Бочварски: Да немав за расчистување долгови од преку 600 илјади евра кои ги направи Вмро-Дпмне ќе набавевме ново возило

Не ме ни чуди потребата за манипулација од луѓе без срам и образ кои до пред две години ја пустошеа и разграбуваа општината, истите тие кои ја остав...

Повеќе

ТОТАЛНО РАСПРОДАДЕН ПРВИОТ КОНЦЕРТ НА МАСИМО!

Драги пријатели,Како што веќе ви најавивме- сигурно е дека концертите на Масимо ќе бидат 100 проценти распродадени, така од попладнево нагласуваме д...

Повеќе

Заев: Без Договорот со Бугарија, а особено без договорот од Преспа, можевме само да сонуваме за ЕУ и за НАТО

Договорите со Грција и со Бугарија се клучни за напредокот на државата, за промовирање како лидери во регионот, но и како светска пракса дека и голе...

Повеќе

Нов лик на централното градско подрачје во Прилеп – започна реконструкцијата на булеварот „Гоце Делчев“

„Започна реконструкцијата на булеварот ‘Гоце Делчев’, од споменикот ‘Карпалак’,односно раскрсницата со улицата ‘...

Повеќе

(ВИДЕО) Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски: Запуштените објекти ги ставаме во функција, инвестираме во развој на спортската инфраструктура подеднакво колку и во спортските работници

Денес на прес-конференција, директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, во Струга го најави отварањето на новиот пливачки базен, кој...

Повеќе

Спасовски: Исплатите во МВР за обештетувања 90 проценти беа за не исплата на бонус за прекувремена работа

Премиерот Оливер Спасовски потврди дека во МВР имало исплата на обештетувања, но во најголем дел, преку 90 проценти, појасни, се однесуваат на не ис...

Повеќе

Лукаревска: Почна исплатата на „МојДДВ” за октомври, ноември и декември

Започна исплатата за второто тримесечје на „МојДДВ”. На сметките на апликацијата МојДДВ кои скенирале фискални сметки во месец...

Повеќе