Одберете локација на пристап

Од почетокот на епидемијата, досега во нашата држава се регистрирани 500 смртни случаи, односно починати пациенти кои ја изгубиле битката со Ковид-19. Црната статистика во изминатите 24 часа ја дополнија три смртни случаи. Бројот на активн
„Нашата битка денеска е да обезбедиме достоинствен живот за нашите граѓани во нашата земја, а не надвор од неа. А за тоа мора да има правда и слобода“, се обрати Пендаровски на Илинден (Фото: Кабинет на претседателот) Претседат
Екс премиерот Љубчо Георгиевски на Фејсбук го искоментира потегот на Србија, во време кога Македонија и Бугарија слават три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство. „На први август точно кога се одбележуваше три години од дого
Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра состојба и утре тој ќе ја води с
Сведоци кои го виделе ливчето за Мактел ни открија три извори на пари кои Груевски му ги предочил на Мицковски пред заминување за Будимпешта: - 2,5 милиони евра од скопска градежна фирма - 1,7 милиони евра од битолска градежна фирма која работи с
По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот персонал во болницата, Ајан гордо чекореше по болничкиот ходник, се качи на скали и заѕвони на обесеното ѕвонче за да
Лидерот на СДСМ Зоран Заев од утре ги почнува разговорите за формирање на новата влада. Од СДСМ за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека денеска Заев завршува со летниот одмор и се враќа во Скопје на работните обврски. „Претседателот Заев е на одмор во
Граѓаните особено оние од Скопје изгледа не се свесни за основниот начин на преѓивување на граѓаните на оваа земја сите овие 30 години на транзиција војни ембарга кризи режими... Токму оваа формула за преживување ги збунува многу аналитичари кои д
Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден во изјаваза Гласот на Америка ѝ го честита празникот Илинден на македонската заедница во САД. -Џил и јас испраќаме честитки до македонско-американската заедница, која што го празнува Илинден и а
Демократскиот сојуз на сите Македонци и граѓани - припадници на другите народи, им го честита ИЛИНДЕН, ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА, со силна верба дека овој ден сите ќе не обедини за просперитет, јакнење на унитарноста и сувереноста на Македонија. Исправ
Стојанче Ангелов Македонските револуционери на целата македонска територија ги удрија крвавите темели на македонската држава.Македонските партизани на дел од македонската територија ја создадоа македонската држава.Ние, ма

Во тек е конкурсот за избор на идејно решение за новиот парк во Карпош

Во тек е конкурсот за избор на идејно архитектонско и хортикултурно решение за новиот парк во Општина Карп...

Повеќе

Во училиштето „Киро Глигоров“ отворен Центар за лица со церебрална парализа

Пуштен е во употреба новиот центар за лица со церебрална парализа, лоциран во основното училиште „Ки...

Повеќе

Жителите на Кисела Вода ќе добијат реконструирана трим патека

На најдолгата трим патека во Кисела Вода, која е во должина од повеќе од 2 километри овој месец ќе започна...

Повеќе

КИСЕЛА ВОДА И ГРАД СКОПЈЕ ВО ЗДРУЖЕНА АКЦИЈА: Се чисти огромната депонија позади зградата „Флетajрон“

На барање на Општина Кисела Вода, Град Скопје започна со чистење на големата депонија лоцирана позади згра...

Повеќе

Кисела Вода ќе го реализира проектот „Велоучилишта“

Општината Кисела Вода потпиша меморандум за соработка со здружението за заштита и унапредување на животнат...

Повеќе

Општина Аеродром ќе субвенционира дел од топлиот оброк на учениците

Советот на Општина Аеродром на вчерашната седница донесе одлука да се субвенционира дел од топлиот оброк н...

Повеќе

СДСМ ГИ ИЗВАДИ ТОПОВИТЕ ОД 122 МИЛИМЕТРА: Милошоски е очаен криминалец исплашен од Законот за ЈО

Пратеникот Антонио Милошоски пред пратениците во комисијата за европски прашања пушти аудио запис, во кој, според него, се слуша глас на лице со ини...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА РЕМЕНСКИ: РУСКОВСКА РАБОТИ ЗА ПОДЗЕМНИ РАЗУЗНАВАЧКИ СТРУКТУРИ БЛИСКИ ДО ВМРО ДПМНЕ!

Повеќе

ШОКАНТНО - БОКИ УСПЕАЛ ДА ГО ИЗРЕКЕТИРА И ВМРО ДПМНЕ: Во лаптопот на Боки снимен “Инсајдер” за Радникот и врските на ВМРО со балканската мафија!

Зошто била изведена операцијата “Поликолор” е темата на емисијата Инсајдер на 1ТВ, чиј вовед бил снимен на лаптопот на Боки 13. На дене...

Повеќе

АМЕРИКА НА ПАТ КОН КОМУНИЗАМ: Екстремниот левичар Берни Сандерс победи во две сојузни држави на изборите за кандидат на демократите!

Тој е екстремен левичар, се залага за државно јавно здравство, за одземање на богатството од богатите преку огромни даноци итн итн...

Повеќе

(ВИДЕО) ВАСКО ЕФТОВ ЗА ТЕХНИЧКИТЕ МИНИСТРИ ОД ДПМНЕ …ЗЕМАТЕ ПЛАТА ОД СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА А ГЛУМИТЕ ПАТРИОТИ И СИМНУВАТЕ ТАБЛИ…

Повеќе

Бугарски теолог: Вселенскиот патријарх ќе ја признае македонската црква како Охридска архиепископија

Неодамнешната посета на актуелниот и на доскорашниот премиер Оливер Спасовски и Зоран Заев на Цариград и ангажманот на вселенскиот патријарх Вартоло...

Повеќе

СТЕВО ГО ПОДАРИ НА СТУДЕНТКА ПЕНКАЛОТО СО КОЕ ЈА ПОТПИША РАТИФИКАЦИЈАТА ЗА НАТО

Stevo Pendarovski Пенкалото со коешто денеска го потпишав Указот за прогласување на Законот за ратификација на Северноатлантскиот договор го пода...

Повеќе

ЗАБЕГАНАТА ВЕТЕРИНАРКА ЌЕ ОДИ КАПУТ: Премиерот Оливер Спасовски до Собранието достави предлог со кој се бара од пратениците да ја разрешат министерката Рашела Мизрахи, потврдија за МИА од Владата

-Премиерот и Владата имаат обврска да обезбедат заштита на Уставот на Република Северна Македонија. Имајќи предвид дека министерката Мизрахи свесно ...

Повеќе

БОМБА НА СПАСОВСКИ: Бонус плата за околу 5000 полициски службеници и вработени во МВР

Премиерот Оливер Спасовски на Фејсбук објави дека околу 5000 полициски службеници и вработени во Министерството за внатрешни работи денеска добиваат...

Повеќе