Одберете локација на пристап

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, денеска точно во 09 часот, заедно со другите членови од избирачкиот одбор, ја посетија Општинската изборна комисија на општина Гази Баба, за да ја земат потребната заштитна опрема,
фото: EPA-EFE/PANTELIS SAITAS Владата на денешната 76-та седница ги усвои протоколите што ги предложи Комисијата за заразни болести, а кои се однесуваат на работата на базените и на плажите во тек на пандемија со ковид-19. „Согласно
Во последните 24 часа се направени 973 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 30-Куманово 8-Дебар 1-Штип 13-Прилеп 5-Тетово 3-Струга 11-Велес 1-Битола 1-Охрид 2-Кавадарци 1-Гостивар 1-Пробиштип 1-Кратово 1-Св
На денешата 76-та седница Владата ја разгледа и усвои Информација за можноста на Република Северна Македонија да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19, преку COVAX механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до
Владата на денешната седница донесе и измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостителските објекти за исхрана со кои се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса, како и ограничувањето со кое се опре
Гостиварското обвинителство поднесе обвинителен предлог за гостиварецот кој пред неколку дена беше уапсен бидејќи му се закануваше на премиерот на техничката Влада на Фејсбук. -Осомничениот преку својот профил на социјалната мрежа Фејс
- ВМРО ДПМНЕ можеби ќе победи ама дали ќе направи влада, тоа е многу неизвесно. Миленко почна да плаче а уште има 2 дена до изборите. Тек има да плачат и да врескаат и да сечат вени од она што ќе ги снајде!
Владата на Република Северна Македонија најостро ги осудува нападите со говор на омраза врз новинарката Тања Милевска и врз кој било друг новинар и граѓанин воопшто.Владата цврсто стои зад слободата на говор и слободното новинарство и има нула толе
*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Од денеска во
ремудрата Божја Промисла која ги устројува и води сите нешта кон спасение на човечкиот род, денеска уште еднаш го покажа своето блескаво човекољубие. Древниот и преславен храм на Премудроста Божја, соборното средиште на охридски архиепископи, непри
По повод прославата на националниот празник Илинден 2020 година, на денешната седница Владата заклучи Организацискиот одбор за прославата на националниот празник Илинден 2020 година да го предводи Оливер Спасовски, претседател на Владата на Реп
Секој напад врз новинарите е неприфатлив и треба да биде осуден. Новинарите треба да бидат во можност да ја работат својата работа ослободени од насилство, вознемирување и заплашување, реагира денеска Европската комисија во писмено соопштение,

Советничка на Груевски е шеф на кабинетот на Мизрахи, ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ режимска

Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ, партијата предводена од Христијан Мицкоски работи по инструкции на бегалецот од правдата, Никола Груевск...

Повеќе

Американски медиум објави целосна снимка во која Трамп бара отпуштање на екс-амбасадорката во Украина

Американски медиуми ја објавија целосната снимка во која се слуша како претседателот на САД, Доналд Трамп, наводни повикува на отпуштање на екс-амба...

Повеќе

(ВИДЕО) Премиерот Спасовски: Сите пратеници во Парламентот да бидат на висината на сопствената должност и да преземат одговорност да биде усвоен Законот за јавно обвинителство за иднината на нашата земја како членка на ЕУ и за правдата

„Сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Парламентот, да бидат на висината на сопствената должност и да преземе...

Повеќе

Филипче од трибина Агенда Здравство 20-24: Денес не постои пацинет кој го нема потребниот лек

Реформите во здравството воведени во изминатите години, сериозно придонесе кон овозможување поквалитетн живот на пациентите кои се снабдени со потре...

Повеќе

СВЕТОТ ВО ШОК: ВО ХЕЛИКОПТЕРСКА НЕСРЕЌА ЗАГИНА ПОРАНЕШНАТА НБА ЅВЕЗДА НА ЛА ЛЕЈКЕРС. КОБИ БРАЈАНТ

Повеќе

Преку ИПАРД 2 програмата досега потпишани се 1.480 договори во висина од 32,8 милиони евра

Повеќе

ШОКАНТНО: Комората за приватно обезбедување – заложник во рацете на една личност – султан!

Чудно е како во изминатите години функционира Комората за приватно обезбедување со моќ сконцентирара во рацете на една личност – незиниот прет...

Повеќе

Спасов открива кој е Јанез Јанша, пријателот на Орбан, кој чита „Ла Верита“

Јанез Јанша Се прослави откако австриски новинар откри дека земал поткуп во висина од 250 илјади долари како министер за одбрана на Словенија...

Повеќе

НЕМА ПРИЧИНА ЗА ПАНИКА, ИНСТИТУЦИИТЕ СЕ СПРЕМНИ ЗА ВАКВИ ЕПИДЕМИИ: Од утре во земјава се воведуваат превентивни мерки против коронавирусот

Не постои простор за паника од коронавирусот, но ќе се преземат превентивни мерки, кои ќе стапат на сила од утре. Сите патници на летовите од Истан...

Повеќе

БОМБА ОД ВЛАДАТА: Државата ќе даде 25 милиони евра за вработување на 12 000 граѓани!

Презентиран Оперативниот план за 2020 година – За активни програми и мерки за вработување издвоени рекордни 1,45 милијарди денари, ќе се опф...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев од Радовиш: Веруваме во младите и преку конкретни мерки креираме подобри услови за сите млади

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ ПЛАНИРА ОБНОВА НА МЕХАНИЗАЦИЈАТА НА ЈП „УЛИЦИИ ПАТИШТА“ И “ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО“ СО ЗАЕМ ОД 2,5 МИЛИОНИ ЕВРА

На претстојната седница на Советот на Град Скопје ќе се разгледува предлог одлука за задолжување со заем од финансиска институција во висина од 150 ...

Повеќе

ДО КОГА БЕ ВМРОНИ ДО КОГА??!?! ЌЕ ВИ ДОЈДЕ ЛИ ВАС ПАМЕТ НЕКОГАШ?!?!

Брееј што нема да смислат ВМРОВЦИТЕ... Очаен човек, жив ѓавол што би рекле нашите стари... Што ли уште ќе им текне овие денови како се ближат избор...

Повеќе

ДОБРИ И ЛОШИ ВЕСТИ ЗА НОВИОТ КОРОНА ВИРУС КОЈ ПРЕДИЗВИКА СВЕТСКА ПАНИКА: Нема лек, нема вакцина, се шири од човек на човек, но смртоста му е само 2%, убива само стари изнемоштени лица со слаб имунитет!

Повеќе

ИНДИА ПРОСЛАВИ 71 РОДЕНДЕН СО ВОЕНА ПАРАДА ВО ЊУ ДЕЛХИ

Повеќе