Одберете локација на пристап

Над 450 деца Роми, чии што семејства се во социјален ризик, се ослободени од плаќање партиципација за посетување на градинка, во рамки на блок дотациите што локалните самоуправи ги добиваат од Министерството за труд и социјална политика, сооп
Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими, поднел различни амандмани со цел да ги блокира измените на Изборниот законик во насока на формирање на една изборна единица, кои предвидуваат една изборна единица да профункционира секоја годи
Вечер некаде на Водно, Капиштец, Центар, Тафталиџе, елитната населба Бардовци... Седат мајка и татко тазе истуширани во свилени пењоари, елката голема како куќа во Кратово... - И сега кажи ми до кај сме со овој проблемот, детето веќе дење и ноќе пл
Комората на сметководители при Сојузот на стопански комори бара од надлежните институции итно да расправаат за забраната за употреба на хемиската материја „бисфенол А“ или БПА која ја има во хартијата на која се печатат фискалните сметк
Казните за неплатен паркинг нема да ги пишуваат вработени во претпријатието, туку преку камери ќе се читаат и казните ќе стигнуваат на домашна адреса или на апликацијата која ќе се изготви за оваа намена.(Фото: СДК.МК) Јавното претпријатие
Смешни ми се критиките на онаа агенција за заштита на лични податоци, па заменикот министер не отиде бре дома да ги слика голи како се тушираат или сексаат?! Он ги снимаше на работно место каде имаме право СИТЕ ДА ГИ СНИМАМЕ БИРОКРАТИТЕ за тоа како
На крајот на декември, на последниот завршен концерт на учениците од Средното музичко училиште „Сергеј Михајлов“ што се одржува при крајот на секоја календарска година во Штип, беше поканет и македонскиот пијанист со светска карирера
Дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска беше во увид на градежните работи на новата градинка во Општина Конче којашто е во завршна фаза. Јавна установа за деца, “12 Јули” е првата градинка в
Во 2019 година 6.004 лица се вработија преку Младинската гаранција! Оперативниот план за вработување има високи 98,6% реализација и ги дава очекуваните резултати. Невработеноста кај младите во последниот квартал од 2019 е намалена на 35,3%, а в
Според Дирекцијата за заштита на личните податоци денешното објавување на снимката на ненајавената контрола на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Цветан Трипуновски во едно подрачно одделение е неовластено снимање,
Традиционално, секоја година Коузон ги организира најголемите саеми за вработување на студенти во САД кои се дел од програмата Work and Travel.Оваа година имаме три саеми во текот на месец февруари. Првиот ќе се одржи на 3-ти во хотел Мериол во Ско
Состанок на комитетот за управување со сливот на Охридското езеро Денеска во Охрид се одржа првиот меѓувладин состанок на Комитетот за управување со сливот на Охридското езеро, согласно договорот меѓу Владата на Република Северна Македонија

Скопјанец ќе се соочи со крвична затоа што му се заканил на премиерот преку ФБ

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против В.З. (67) од Скопје, за сторено кривично дело „з...

Повеќе

УШТЕ ЕДНА ЛАЖНА ВЕСТ ДЕМАНТИРАНА: Камчев не барал заштита од Бугарија, вели официјална Софија

Бугарските власти тврдат дека не биле информирани од македонските колеги за случајот со бизнисменот Јордан Камчев, ниту тој барал помош од нив. ...

Повеќе

СПРЕМА ЛИ ВМРО ДПМНЕ ГРАЃАНСКА ВОЈНА ВО КРУШЕВО НА 2-РИ АВГУСТ?!

Само 3 дена пред прославата на Илинден во Крушево, Груевски излегува со долг фб пост во кој повикува на физичка ликвидација на Заев и Шилегов?! Год...

Повеќе

ЌЕ ГО ОСУДИ ЛИ ВМРО ДПМНЕ ПОВИКОТ ЗА НАСИЛИЕ НА СВОЈОТ ПОЧЕСЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ?!?!

Ќе има ли доволно доблест, храброст, принципиелност во белата палата за да го осудат повикот на насилие кон Заев и Шилегов од страна на нивниот поче...

Повеќе

Копилето е склоно на крв и за насилие, веќе не се ни крие дека тој е нарачател на сите претепувања на новинари и кланицата на 27-ми април!!!

Копилето веќе не се ни крие, не ни глуми некаков државник и голем политичар како што правеше 12 години додека наредуваше тепање и апсење и црна пропаг...

Повеќе

ВЛАДАТА ЌЕ УПАТИ ПРОТЕСТНА НОТА ДО УНГАРИЈА ЗА ПОВИЦИТЕ НА ГРУЕВСКИ ЗА ФИЗИЧКА ЛИКВИДАЦИЈА НА ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ И ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ!

Мактел неофицијално дознава дека македонското МНР ќе испрати протестна нота до Унгарското МНР за заканите за физичка ликвидација на Заев и Шилегов о...

Повеќе

ШОКАНТНО: МИЈАЛКОВ САМ СИ ДАЛ ДИЈАГНОЗА ОД ШТО Е БОЛЕН, НЕ БИЛ ПРЕГЛЕДАН НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ЗА ДА СЕ ПРОВЕРИ ДАЛИ ВООПШТО Е БОЛЕН ЗА ДА МУ БИДЕ ВРАТЕН ПАСОШОТ!!!

Кривичниот совет треба да донесе одлука и за поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков дали ќе му го врати пасошот или не, кој Мијалков го побарал ...

Повеќе

ОД БИХАЧКА РАСПАЛИЈА КОН БУДИМПЕШТА: Граѓаните расчистија со темните улички на Груевски, во затвор ќе има уште повеќе време за статуси, смајлиња и срценца!

Соопштение за јавност – реакција на изнесени ставови на Никола Груевски Граѓаните расчистија со темните улички на Груевски, во затвор ќе ...

Повеќе

ШОКАНТНО: ГРУЕВСКИ ОД БУДИМПЕШТА ПОВИКА НА ФИЗИЧКА ЛИКВИДАЦИЈА НА ЗАЕВ И ШИЛЕГОВ!

Повеќе пријатели деновиве ми пишуваат зошто не коментирам нешто за скандалите што се случуваат кај нас. Секој втор ден нова афера, нов скандал. Ако ...

Повеќе

Холандската влада со финансиска поддршка за имплементација на Истанбулската конвенција

Холандската влада со финансиска поддршка за имплементација на Истанбулската конвенција Холандската влада обезбедува финансиска поддршка за реализац...

Повеќе

Турската Агенција за соработка и координација (ТИКА), која во Македонија работи од 2005 година, досега има реализирано над 900 проекти од области како што се образованието, здравството, инфраструктурата и заштитата на културното наследство

Ленче Николовска Турската Агенција за соработка и координација (ТИКА), која во Македонија работи од 2005 година, досега има реализирано над 900 п...

Повеќе

(ВИДЕО) Златан Ибрахимовиќ е мега цар, го бодри детето кое има трема што ќе излезе пред 50 000 публика

Imagine having Zlatan as uncle 😍 pic.twitter.com/W6USr6ybA1 — Tancredi Palmeri (@tancredipalmeri) July 29, 2019

Повеќе

ГЕРО ГО БРАНИ САШО МИЈАЛКОВ, САКАЛ ДА ЈА ЧУЕ НЕГОВАТА ВИСТИНА, НО ЗА КАТИЦА ЈАНЕВА НЕМА МИЛОСТ?!?!

Чудни се мерилата на Геровски. Во новата колумна се објаснува зошто ги брани Камчев и Мијалков. Сака да ја чуе вистината на Сашо Мијалков за кој се...

Повеќе

ПО РАМИЗ МЕРКО, И ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОХРИД ДОБИЛ СМРТНИ ЗАКАНИ: МВР МУ ДОДЕЛИЛО 24-ЧАСОВНО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ!

Читатели на Мактел од Охрид не известуваат дека овие денови градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски се движел со полициско обезбедување кое...

Повеќе

Нов инцидент на советникот од ДУИ од Охрид, Нефи Усеини, нападна сосед кој за медиумите посведочи за нападот: Ме маваше со тупаници, ми рече дека ќе ме убие

Професорот Илјаз Илјази вели за „А1он“ дека советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини, го удирал со тупаници, што резултирало со повреди....

Повеќе