Одберете локација на пристап

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, денеска точно во 09 часот, заедно со другите членови од избирачкиот одбор, ја посетија Општинската изборна комисија на општина Гази Баба, за да ја земат потребната заштитна опрема,
фото: EPA-EFE/PANTELIS SAITAS Владата на денешната 76-та седница ги усвои протоколите што ги предложи Комисијата за заразни болести, а кои се однесуваат на работата на базените и на плажите во тек на пандемија со ковид-19. „Согласно
Во последните 24 часа се направени 973 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 30-Куманово 8-Дебар 1-Штип 13-Прилеп 5-Тетово 3-Струга 11-Велес 1-Битола 1-Охрид 2-Кавадарци 1-Гостивар 1-Пробиштип 1-Кратово 1-Св
На денешата 76-та седница Владата ја разгледа и усвои Информација за можноста на Република Северна Македонија да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19, преку COVAX механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до
Владата на денешната седница донесе и измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостителските објекти за исхрана со кои се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса, како и ограничувањето со кое се опре
Гостиварското обвинителство поднесе обвинителен предлог за гостиварецот кој пред неколку дена беше уапсен бидејќи му се закануваше на премиерот на техничката Влада на Фејсбук. -Осомничениот преку својот профил на социјалната мрежа Фејс
- ВМРО ДПМНЕ можеби ќе победи ама дали ќе направи влада, тоа е многу неизвесно. Миленко почна да плаче а уште има 2 дена до изборите. Тек има да плачат и да врескаат и да сечат вени од она што ќе ги снајде!
Владата на Република Северна Македонија најостро ги осудува нападите со говор на омраза врз новинарката Тања Милевска и врз кој било друг новинар и граѓанин воопшто.Владата цврсто стои зад слободата на говор и слободното новинарство и има нула толе
*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Од денеска во
ремудрата Божја Промисла која ги устројува и води сите нешта кон спасение на човечкиот род, денеска уште еднаш го покажа своето блескаво човекољубие. Древниот и преславен храм на Премудроста Божја, соборното средиште на охридски архиепископи, непри
По повод прославата на националниот празник Илинден 2020 година, на денешната седница Владата заклучи Организацискиот одбор за прославата на националниот празник Илинден 2020 година да го предводи Оливер Спасовски, претседател на Владата на Реп
Секој напад врз новинарите е неприфатлив и треба да биде осуден. Новинарите треба да бидат во можност да ја работат својата работа ослободени од насилство, вознемирување и заплашување, реагира денеска Европската комисија во писмено соопштение,

ЖИТЕЛИ НА ВЛАЕ СЕ ЖАЛАТ: ГАЛА ВАШ ГИ УЗУРПИРА ТРОТОАРИТЕ ВО ВЛАЕ СО СВОИТЕ ПЕРАЛНИЦИ ЗА КОЛИ

Повеќе

ПОРАДИ ЕПИДЕМИЈАТА СО КОРОНА ВИРУС, САД НАРЕДИ ЕВАКУАЦИЈА НА 90% ОД ПЕРСОНАЛОТ ВО АМБАСАДИТЕ И КОНЗУЛАТИТЕ ВО КИНА И НИВНИТЕ ФАМИЛИИ

Амбасадите и конзулатите ќе останат отворени но со намалена оперативност, во нив ќе останат само најважните сектори и вработени, речиси 90% од персо...

Повеќе

ПОБЕДНИЧКА ЕУФОРИЈА НА БИХАЧКА - ЗАЕВ: Подготвени сме за победа, тоа ќе биде победа на граѓаните и сигурната иднина на државата!

Подготвени сме за победа, тоа ќе биде победа на граѓаните и сигурната иднина на државата! Се утврдува постапката за избор на кандидати за пратеници ...

Повеќе

СЗО ПРОГЛАСИ СВЕТСКА КРИЗА СО КОРОНА ВИРУСОТ КОЈ СЕ ПРОШИРИ ВО 12 ДРЖАВИ И УБИ 200 ЛУЃЕ!

По еден месец од избивањето на епидемијата во Кина, Светската Здравствена Организација прогласи светска здравствена криза поради вирусот КОРОНА и по...

Повеќе

МАФИЈАТА И ВМРО СЕ ОСУДЕНИ НА ПОРАЗ, СДСМ ГИ ИМА НА ПОМОШ АМЕРИКА И ЕУ - Брнс за Сител: Инсистираме предметите од СЈО да продолжат да се работат во ОЈО и да се донесе законот за ЈО. Тоа е многу важно!

-Инсистираме предметите од СЈО да продолжат да се работат во ОЈО и да се донесе законот за ЈО. Тоа е многу важно – изјави амбасадорката на САД...

Повеќе

И ние постоиме – лицата со попреченост во Струмица добиваат фитнес центар!

Лицата со попреченост во Општина Струмица добиваат специјализиран фитнес центар, чие отворање ќе се случи на 23-ти јануари, во четврток.Фитнес цента...

Повеќе

НАПАДНАТИТЕ НВО АКТИВИСТИ ОД ЈУЖНА КОРЕЈА БЕА ПРИМЕНИ ВО МНР КАДЕ ДОБИЈА И ОФИЦИЈАЛНО ИЗВИНУВАЊЕ

Извинување до претставниците на НВО од Република Кореа Денес во Министерството за надворешни работи државниот секретар Зоран Попов ги прими и упати...

Повеќе

ГДУ: Што се случува со основната задача на техничката влада да спроведе демократски и чесни избори во духот на европските вредности?

Република Македонија е земја за пример во светски рамки која повеќе од 10 години нема спроведено попис на своето население. Во наше друштво почиту...

Повеќе

ПРЕД ОЧИТЕ НА ЦЕЛАТА СВЕТСКА ЈАВНОСТ: Митот за безгрешната Америка, речиси совршената нација мајка на сите нации и држави, умре овие неколку дена и тоа баш во сенатот, високиот дом на Конгресот!

Колку жална смрт на еден идеал еден мит за една моќна речиси безгрешна држава супер нација, мајка на сите други нации и држави на кои таа везден им ...

Повеќе

УЧЕТЕ БЕ ВМРОВЦИ, ВАКА СЕ САКА ДРЖАВАТА: ФОНДОТ ЗА ИНОВАЦИИ РАСТУРА, ФИРМИТЕ КОИ СЕ ПОДРЖАНИ СО ДУПЛИРАН РАСТ!

Зоран Заев Со доаѓање на Владата на #СДСМ за 50 пати пораснаа инвестициите на #ФИТР. Се забележува пресврт во работата на ком...

Повеќе

ГАЛЕРИЈА: Термо-камера го „лови“ коронавирусот на скопскиот аеродром

Фото – МИА

Повеќе

НЕМА КРАЈ НА СКАНДАЛИТЕ ВО ФФМ: Покрај милионот евра кој го украла благајничката, од касата украдени уште 3,5 милиони евра од страна на раководството!

Продолжуваат истражувачките стории на новинарите од А1он за состојбата во фудбалска федерација на Македонија. Покрај милиониот кој го украла благај...

Повеќе

(ВИДЕО) ВНИМАНИЕ ОВА ВИДЕО СОДРЖИ УБИЕНИ КУЧИЊА И МАЧИЊА: Пазарот на ужасот од кој почна коронавирусот

Изворот на смртоносната епидемија на коронавирус се чини дека е пазарот во Вухан. Коронавирусот брзо се шири во Кина, како и во д...

Повеќе

Авионот кој се урна во Авганистан е на армијата на САД

Авионот кој денеска се урна во Авганистан е на Воено-воздухопловните сили на САД, соопшти Дејвид Голдфејн, претставник на Пентагон, пренесе изданиет...

Повеќе

Стопанската комора на Македонија, добитник на Сертификат од Светската царинска организација

Под мотото „Царина се грижи за одржливост на граѓаните, просперитетот и планетата“, Царинската управа на Република Северна Македонија де...

Повеќе