Одберете локација на пристап

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, денеска точно во 09 часот, заедно со другите членови од избирачкиот одбор, ја посетија Општинската изборна комисија на општина Гази Баба, за да ја земат потребната заштитна опрема,
фото: EPA-EFE/PANTELIS SAITAS Владата на денешната 76-та седница ги усвои протоколите што ги предложи Комисијата за заразни болести, а кои се однесуваат на работата на базените и на плажите во тек на пандемија со ковид-19. „Согласно
Во последните 24 часа се направени 973 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 30-Куманово 8-Дебар 1-Штип 13-Прилеп 5-Тетово 3-Струга 11-Велес 1-Битола 1-Охрид 2-Кавадарци 1-Гостивар 1-Пробиштип 1-Кратово 1-Св
На денешата 76-та седница Владата ја разгледа и усвои Информација за можноста на Република Северна Македонија да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19, преку COVAX механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до
Владата на денешната седница донесе и измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостителските објекти за исхрана со кои се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса, како и ограничувањето со кое се опре
Гостиварското обвинителство поднесе обвинителен предлог за гостиварецот кој пред неколку дена беше уапсен бидејќи му се закануваше на премиерот на техничката Влада на Фејсбук. -Осомничениот преку својот профил на социјалната мрежа Фејс
- ВМРО ДПМНЕ можеби ќе победи ама дали ќе направи влада, тоа е многу неизвесно. Миленко почна да плаче а уште има 2 дена до изборите. Тек има да плачат и да врескаат и да сечат вени од она што ќе ги снајде!
Владата на Република Северна Македонија најостро ги осудува нападите со говор на омраза врз новинарката Тања Милевска и врз кој било друг новинар и граѓанин воопшто.Владата цврсто стои зад слободата на говор и слободното новинарство и има нула толе
*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Од денеска во
ремудрата Божја Промисла која ги устројува и води сите нешта кон спасение на човечкиот род, денеска уште еднаш го покажа своето блескаво човекољубие. Древниот и преславен храм на Премудроста Божја, соборното средиште на охридски архиепископи, непри
По повод прославата на националниот празник Илинден 2020 година, на денешната седница Владата заклучи Организацискиот одбор за прославата на националниот празник Илинден 2020 година да го предводи Оливер Спасовски, претседател на Владата на Реп
Секој напад врз новинарите е неприфатлив и треба да биде осуден. Новинарите треба да бидат во можност да ја работат својата работа ослободени од насилство, вознемирување и заплашување, реагира денеска Европската комисија во писмено соопштение,

Морам да признаам дека ВМРО ДПМНЕ ме изненадија, во моментов тие ми наликуваат на бригада терористи самоубијци на Ал Каеда качени во еден од авионите од 11-ти септември во Њујорк!

Некој да ми кажуваше дека ВМРО ДПМНЕ ќе батали и ПР и програма и каков и да било обид да се вратат на власт и дека се ќе фрлат на една карта а тоа е...

Повеќе

(ВИДЕО) Деспотовски распали по Мицкоски во „Само вистина“: Не може Мицкоски да уценува со политичка криза, тоа е неодговорно, да се закануваме со криза доколку не биде по наше

Ако Мицкоски посакува криза, државата може да се движи во тој правец, но таква уцена би била неоговорна, ги коментираше директорот на Фондот з...

Повеќе

(ВИДЕО) ТАЖНО Е ДА СЕ ГЛЕДА ДЕНОВИВЕ САФЕТ БИШЕВАЦ НА ТВ: Сирот ги брани кој знае од кои причини баш оние кои ја затворија А1 телевизија и го оставија 10 години без работа!

Повеќе

ЕУФОРИЈАТА ВО ВМРО ДПМНЕ ЗАЗЕМА ЗАГРИЖУВАЧКИ РАЗМЕРИ, СВЕСНИ СЕ ДЕКА ЌЕ ГО ОБЕРАТ БОСТАНОТ ЗЕЛЕН

Повеќе

НЕМА ЗАБОШОТУВАЊЕ, ТУКУ АПС И ОТКАЗ: Советник на Филипче доби отказ-бил фатен со марихуана

Горјан Гилевски не е повеќе ангажиран со работа во Министерство за здравство и тој не е советник во кабинетот на министерот Филипче, соопштија од ...

Повеќе

Заев – Адемоски: Имаме потенцијал за размена од една милијарда долари, новата влада да назначи министер за туризам

Да се рeализира иницијативата за формирање слободна индустриска зона во гевгелиско-струмичкиот регион, да се имплементира во целост билатералн...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев: Повеќе од јасно е дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не сакаат Закон за СЈО, нека покажат дека не го опструираат законското решение

„Повеќе од јасно е дека Христијан Мицкоски и опозицијата не сакаат законско решение за јавното обвинителство и затоа ги повикувам да ме демант...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев: Компаниите со турски капитал се двигател на македонска економија и едни од најголемите работодавачи и инвеститори во земјава

„Денеска сме во многу значајна комора - МАТТО, која е репрезент на нашето пријателство со Република Турција. Сериозен израз на инвестиции од м...

Повеќе

Делегација на СДСМ положи свежо цвеќе по повод 148 години од раѓањето на Гоце Делчев

По повод 148 години од раѓањето на еден од највлијателните херои на македонската државност, Гоце Делчев, партиска делегација на СДСМ во состав...

Повеќе

НЕУМОРЛИВИОТ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ Е НА НУКЛЕАРНО ГОРИВО: На Клиниката за радиотерапија и онкологија воведовме психосоцијална поддршка за пациентите и нивните семејства!

Се грижиме за подобро здравје на нашите пациенти. За првпат обезбедивме психолошка поддршка на пациентите со онколошки заболувања и оваа поддршка е ...

Повеќе

ГДУ: Зошто обвинителството молчи 45 дена за опасниот отпад откриен во погоните на МЗТ?!

Зошто обвинителството молчи 45 дена за случајот со опасниот отпад откриен во погоните на Металски завод? Зошто молчат надлежните институции? До кога...

Повеќе

Од 6-тата седница на Владата: Утврден колективниот договор со кој на државната администрација им се враќа К-15; Отпочнува постапката за ХЕЦ Чебрен; Утврден предлог за Закон за меѓународна соработка во кривичната материја; Одобрени се 43,9 милиони денари за поддршка на печатените медиуми

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата и го утврди текстот на Гранскиот колективен договор на органи на државна...

Повеќе

НА ЉУПЧЕ ЗЛАТЕВ МУ ТЕКНА, ДОБРО Е, МУ ТРЕБАА САМО 5 ГОДИНИ И НЕГОВИТЕ ДА ПАДНАТ ОД ВЛАСТ!

Повеќе

ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО ГО ИЗРАБОТИЈА ДОМАШНИ И СТРАНСКИ ЕКСПЕРТИ, ВМРО-ДПМНЕ ДА НЕ БАРА АЛИБИ, МУ ОДГОВОРИ ДЕСКОСКА НА МИЦКОСКИ

Министерката за правда Рената Дескоска го повика ВМРО-ДПМНЕ да поднесе амандмани на предложениот закон, кој сѐ уште е на маса. - Рената Дескоска; ...

Повеќе

ИСУСЕ ХРИСТЕ, МИЛА МАЈЧИЦЕ: МИЦКОВСКИ СО СИОТ ПАМЕТ БАРА НОВИОТ ЗАКОН ЗА ЈО ДА ГО НАПИШАТ РЕЖИМСКИТЕ ЕКСПЕРТУТКИ КАРАКАМИШЕВА, СИЉАНОВСКА, КЛИМОВСКИ И НАЈНОВАТА АКВИЗИЦИЈА КАЛАЈЏИЕВ?!?!

ВМРО-ДПМНЕ предлага формирање тим од врни експерти кои што ќе работат на изготвување на Законот за јавното обвинителство меѓу кои ќе бидат вклучени ...

Повеќе