Одберете локација на пристап

Изборите се период и на меѓусебно оцрнување и клеветење на политичките опоненти секаде во светот и тоа тешко ќе го избегнеме и воМакедонија. Но сепак нешто може да се стори барам за подигнување на нивото на телевизиските дебати. СДСМ кој има инте
Во организација на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик денеска, во Владата се одржа јавна дискусија во рамките на подготовките за донесувањето на Програма за покре
Геро го советува Вицета да се повлече од јавниот живот. Секако, советот е комплетно погрешен и Вице не треба да го послуша. Еве зошто. Да одиме по ред. Зошто падна ВМРО од власт? Поради аздисаноста но и митот за Сашо Мијалков, шефот на македонската
Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите во Брисел го демантираше написот во шпанскиот весник „Ел Периодико“ дека се води истрага против него за перење пари и купување куќа во Барселона. – По стоти пат ќе кажам дека ниту
Во Битола започна изградбата на затворениот пливачки базен, со инвестиција од 43 милиони денари, како резултат на соработката помеѓу локалната и централната власт. Во присуство на голем број спортисти и спортски работници беше поставен ка
Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас се овогодишни добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија, со која им се дава признание за Преспанскиот договор со кој е постигнато решение на спор
Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Словенија по извршената инспекција во погоните за производство на лекови на Алкалоид АД Скопје, ги потврди сертификатите за сообразност со начелата на Добрата производна пракса (GMP), соопштиј
Претседателот Стево Пендаровски во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека тој смета дека е потребна меѓународна експертска помош за спроведување на ветинг во правосудството. -Да бидеме реални, Груевски прв ја даде идејата за странец обвинител.
Политичките лидери на Алијансата за Албанците и Алтернатива , Зијадин Села и Африм Гаши и официјално денеска го потпишаа договорот за коалиција на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април. Лидерите на двете партии кажаа дека сл
Српска компанија „Корковадо“, преку која беа набавени машини-грејдери за потребите на Армијата, денеска ги демантираше тврдењата за злоупотреби и неправилности при реализацијата на набавката, оценувајќи дека станува збор за &bdquo
Праксата на корумпирање на медиумите беше одлика на 11 годишното режимско владеење на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и неговиот советник Христијан Мицкоски, рече на прес-конференцијата, Богданка Кузеска,портпаролката на СДСМ. „Но, таа одл

ТИМОТ СЕ РАСПАДНА, НО КРИМИНАЛЦИТЕ ПАК ЌЕ СТРАДААТ: Стефанова во организиран, Фетаи, Ристоска, Бубевски, Пеливанов и Ајро во скопското обвинителство!

Денеска Советот на јавните обвинители треба да расправа за статусот на десеттемина обвинители од СЈО, откако претходно републичкиот обвинител Љубоми...

Повеќе

Закинтос во пламен, стотици пожарникари не успеаја синоќа да го совладаат пожарот

Над 170 грчки пожарникари цела ноќ водеа битка со огнените јазици на островот Закинтос, а шумскиот пожар, речиси 24 часа подоцна, сѐ уште не...

Повеќе

Стевчо Јакимовски ослободен од куќен притвор, ама сепак од ќорка нема да се спаси!

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, излезе од куќен притвор. Судија на претходна постапка минатата недела му ја укина на...

Повеќе

Новата министерката за финансии Ангеловска го објави својот тим, повеќето се жени

Министерката за финансии Нина Ангеловска на својот Фејсбук профил го објави својот тим. Машкиот дел од тимот се надворешни експерти ангажирани за оп...

Повеќе

(ВИДЕО) Бујар Османи објави видео како прави инспекција на двојазичните табли низ институциите

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во саботата на својот профил на Фејсбук објави видео на кое е снимен како ги проверува двојазичните т...

Повеќе

Картите за концертот на Eros Ramazzotti од денес можете да ги набавите и на нашето продажно место во Skopje City Mall

РАСПРОДАДЕН 70% ОД КАПАЦИТЕТОТ НА А1 АРЕНАТА! Почитувани пријатели,Иако пред точно една година, на денешен ден беше објавена светската турнеја &ldq...

Повеќе

Сугарески: Изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш ќе ја завршиме и пред рокот

Со изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш ќе го подигнеме животниот стандард на преку 170 илјади жители на овој регион, а ќе овозможиме и ...

Повеќе

(ВИДЕО) АРКАН НЕ Е НАЈГОЛЕМ СРПСКИ КРИМИНАЛЕЦ, ТАА ТИТУЛА ЈА НОСИ ЏОРЏЕ БОЖОВИЌ - ГИШКЕ, ЧОВЕКОТ КОЈ ИМА ОГРАБЕНО НАД 100 БАНКИ ВО ЕВРОПА!

Ђорђе Божовић Гишка(Пећ,16. септембар1955. — околинаГоспића,15. септембар1991) је биосрпскиибалканскикриминалац,спортистаи оснивачСрпске гарде...

Повеќе

(ВИДЕО) ОД ГРУЈО НАУЧИЛ ДА ЛАЖЕ КАКО МИНХАУЗЕН: Мицкоски се демантира самиот себе за добивањето датум за преговори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на гостувањето во “360 Степени” на Алсат-М, тврдеше дека никогаш не кажал дека дод...

Повеќе

Јовески за НОВА: Предметите остануваат во СЈО, но веќе не може да ги застапува на суд

Иако денеска започна процесот на преземање на предметите на СЈО од ЈО, тоа не значи дека предметите физички ќе бидат префрлени во Обвинителството,...

Повеќе

МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО ЌЕ СЕ ДЕЛИ НА ЕРАТА ПРЕД ФИЛИПЧЕ И ПО ФИЛИПЧЕ: За две години со конкретни мерки покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените раб...

Повеќе

КАКВО СПЕКТАКУЛАРНО ТРЕСКАЊЕ НА ЗЕМЈА ОД ВИСОЧИНИТЕ: КАТИЦА ЈАНЕВА ОД ДЕНЕСКА Е НЕВРАБОТЕНА, РАЗРЕШЕНА И ОД ОБВИНИТЕЛ ВО ОЈО ГЕВГЕЛИЈА!

Поради нестручно и несовесно работење, Советот на јавни обвинители ја разреши Катица Јанева и од обвинител. Во петокот Советот ја разреши од специја...

Повеќе

ДОМ: Веднаш да започне отстранувањето на дивоградбите во Охридскиот регион!

ДОМ остро го осудува самоволието и продолжувањето на градежни активности на нелегалниот објект на кој при интервенцијата на општинската градежна инс...

Повеќе

ЌЕ БИДЕ ЖЕШКО ЕСЕНВА ВО ОХРИД - ПОЛИЦИЈАТА ЌЕ ИМА МНОГУ РАБОТА: Привршуваат подготовките за рушење на охридските дивоградби!

При крај се подготовките за започнување на акцијата за уривање на дивоизградени објекти на подрачјето на Општина Охрид,опфатени во регистаро...

Повеќе

НОЌНО БЕЛЕЖЕЊЕ НА УЛИЦИТЕ ДИМИТРИЈА ЧУПОВСКИ И ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Повеќе