Одберете локација на пристап

Министерството за здравство реагираше дека невистинити се исказите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, изнесени во Само интервју на Канал 5, дека државата има тестови за коронавирусот за само неколку денови. Како што велат од министерствот
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека Државниот инспекторат напавил увид во лабораторијата на Систина. -Државниот санитарен и здравствен инспекторат беше на увид, беа констатирани условите во лаборат
Владата на денешната 34-та седница донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во петок (денеска) до 05:00 часот во по
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, упати бројни критики до власта дека не води сериозна борба против пандемијата на коронавирусот. Тој рече дека Министерството за здра
- Помошта од Јанез Јанша ќе биде минорна споредена со таа што ќе стаса во понеделник од една наша братска владејачка партија од Европа, јас лично го замолив лидерот да ни помогне, во понеделник во Скопје ќе слета авион полн со респиратори, маски, р
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст од 70 години од Куманово кој од коморбидитети имал хипертензија и срцева слабост, неговиот резултат на Ковид-19 се уште не е готов. Другиот е
Полицијата спречила вербалниот конфликт меѓу Јордан Камчев и Бојан Јованоски да прерасне во физичка пресметка , од како претходно Јованоски со повишен тон довикувал навредливи зборови и спомнувал имиња и лични работи поврзани со семејството
Владата донесе одлука за забрана на движење на наслението, односно полициски час на територијата на општина Куманово и тоа целосна забрана во време на викенд, почнувајќи од 21 часот во петок (денеска) до 5 часот во понеделник. Во работните денови,
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во вторникот му се јавил на својот пријател, премиерот на Словенија и лидер на нивната сестринска партија СДС, Јанез Јанша и денеска веќе стигнал првиот авион со заштитна опрема за зашата земја, како помош од Слов
Петре Шилегов важи за најбогат политичар со имотен лист тежок околу 1 милион евра. Повеќето од тоа се наследени станови од родители на сопругата, но голем дел е и заработено како адвокат, додека сопругата му е претприемач, има свои приватни градинк
Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги презема Градот Скопје во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во земјава. - Во овие тешки
Со вториот пакет мерки на Владата насочени кон надминување и ублажување на последиците од здравствено-економската криза, покрај заштита на работните места, една од клучните мерки е и паричната помош на лицата и семејствата на кои таа им е потребна,

(ВИДЕО) ЕЧАТ СИРЕНИ НА АМБУЛАНТНИ ВОЗИЛА ВО ЊУЈОРК: По 2-ца Њујорчани умираат од Корона на секој час!

Жителите од градот велат дека волку сирени за брза помош се слушале само за време на терористичките напади пд 2001-ва. Градот е во општа паника од ...

Повеќе

Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Можеби за некого да изгледа претенциозно зошто еден важен дел од јавноста се занимава со она што го зборува и прави номенклатурата во ВМРО-ДПМНЕ...

Повеќе

(ВИДЕО) ТИПИЧЕН МАКЕДОНЕЦ: НЕ МИ Е ГАЈЛЕ ДАЛИ ЌЕ ЗАКАЧАМ КОРОНА!

Повеќе

ДИМИТРОВ: ПРАВИМЕ НАПОРИ ЕУ ДА НИ ДОЗВОЛИ 58 МИЛИОНИ ЕВРА КОИ НИ СЕ ДОДЕЛЕНИ ОД ЕУ ФОНДОВИ ЗА РЕФОРМИ ДА ГИ ПРЕНАСОЧИМЕ ВО БИТКАТА СО КОВИД 19!

- Имаме 58 милиони евра од ЕУ фондови доделени за реформи и сега правиме напори ЕУ да ни дозволи овие пари да ги искористиме за борба против Ковид 1...

Повеќе

БОМБА НА ДИМИТРОВ: КОГА ИМ КАЖАВМЕ НА 100-ТЕ ЗАГЛАВЕНИ ВО ИСТАНБУЛ ДЕКА ЌЕ БИДАТ ВО КАРАНТИН КОГА ЌЕ СИ ДОЈДАТ ДОМА, СИТЕ СЕ РАЗБЕГАА, НИКОЈ НЕ СЕ КАЧИ НА АВИОНОТ!

- Вчера организиравме со пријателска Црна Гора заеднички лет од Истанбул до Подгорица за наши околу 100-тина заглавени во Истанбул коипотоа со автоб...

Повеќе

(ВИДЕО) ДИМИТРОВ: НИЕ ЌЕ ОБЕЗБЕДИМЕ АВИОНИ ЗА ЗАГЛАВЕНИТЕ 2300 ГРАЃАНИ НИЗ ЦЕЛИОТ СВЕТ, ТИЕ ЌЕ СИ ЈА ПЛАТАТ КАРТАТА, НИЕ ЌЕ ОБЕЗБЕДИМЕ ХРАНА ВО КАРАНТИН

Повеќе

МОН апелира сите универзитети да се обидат да воведат онлајн настава

Од понеделник сите високообразовни установи во земјата да воведат онлајн настава со цел да продолжи академската година и студентите да го совладуваа...

Повеќе

РАЗВОЈОТ НА АВИОНИТЕ ВО ИЗМИНАТИТЕ 20 ГОДИНИ ПРИКАЖАН САМО НА ЕДНА СЛИКА

Помалиот е Боинг 737 развиен пред 30 години, поголемиот е Боинг 777 развиен пред неколку години.

Повеќе

СРЕДБИТЕ ПРЕД ЗГРАДА ПРИЛАГОДЕНИ НА КОРОНА ЕПИДЕМИЈАТА

Повеќе

ВЛАДАТА ДЕНЕСКА ЌЕ РАСПРАВА ЗА ВОВЕДУВАЊЕ ПОЛИЦИСКИ ЧАС; ТИМОТ НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЌЕ ГО БРАНИ ПРЕДЛОГОТ НА СЕДНИЦА НА ВЛАДА!

Владата на денешната седница ја задолжи Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство да подготви детален писмен предлог со мерки ...

Повеќе

Од 24-тата седница на Владата: Министерството за внатрешни работи, Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија да направат детален оперативен план за спроведување на најстроги рестриктивни мерки со цел спречување, внесување и ширење на коронавирусот; Сите лица што не ја почитуваат мерката за самоизолација ќе бидат спроведени во државен карантин

На денешната 24-та седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа и усвои Записникот од Петтиот состанок на Главниот координативен кри...

Повеќе

ЕВЕ ГО И ЛОГОТО НА НОВАТА КОАЛИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА: ВМРО ДПМНЕ И КОРОНА ПОТПИШАА ДЕНЕСКА НА ГРОБИШТАТА ВО БУТЕЛ, КОРОНА ЌЕ УБИВА, ВМРО ЌЕ ЖНЕЕ ПОЕНИ!

Повеќе

НОВА КОАЛИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА: ВМРО ДПМНЕ И КОРОНА ПОТПИШАА ДЕНЕСКА НА ГРОБИШТАТА ВО БУТЕЛ, КОРОНА ЌЕ УБИВА, ВМРО ЌЕ ЖНЕЕ ПОЕНИ!

Повеќе

Спасовски на ФБ: Хуманитарни летови за граѓаните затекнати во други држави, по враќањето во карантин

– Ќе се подготви посебен план за хуманитарни летови за граѓаните кои се затекнати во други држави, но по враќањето во земјава тие ќе тре...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев: Ве молам, не ги отпуштајте работниците, државата ќе помогне!

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во „Click Plus“ наТВ21порача да не се отпуштаат работниците затоа што Владата ќе помогне. „Ве молам ...

Повеќе