Одберете локација на пристап

Владата упати задолженија со насоки и препораки до институциите, економските оператори и граѓаните, а со кои го прецизира спроведувањето на Одлуката со која од задутре се воведува дополнителна забрана за движење на граѓаните, односно се продолжув
Погледнете ја политичката величина од светски калибар на Заев. Голтна кнедла и го прими со широка прегратка и насмевка загарот на Орбан, Сијарто кој дење ноќе прави мајмунарии против СДСМ но и против нашата земја. Мафијашки го изнесоа Груевски
Vo sorabotka so Opstinskite krizni stabovi na najpogodenite gradovi od korona virusot, Kumanovo i Debar, semejstvoto na Zoran Zaev so pomos na volonterite od strumickiot opstinski krizen stab i humanitarni nevladini drustva, Vo tekot na denesniot d
52 годишен полицаец од Куманово денеска починал, а вчера му било утврдено дека е заболен од коронавирус. Според информациите кои ги пренесе Телма полицаецот бил ангажиран на новиот граничен премин Белановце кон Косово. Последните десетина дена не
Во услови на прогласена пандемија од ковид-19, Клиниката Жан Митрев непречено нуди здравствени услуги за сите пациенти и ги превзема сите мерки и протоколи за заштита на пациентите и вработените. – За оние кои не можат да дојдат во клиниката
На осигурениците на кои им се ускратени правата од задолжителното здравствено осигурување поради нередовно уплаќан придонес или уплатата на придонесот задоцнила повеќе од 60 дена, односно имаат долг за неплатен придонес, можат во здравственит
Медицинската сестра од Домашна посета била заразена со коронавирус од лице кое во Итната медицинска помош побарало да му биде ставена ампуларна терапија и инфузија, но кога бил прашуван по телефон, не кажал дека очекува резулати за КОВИД-19, дали и
Борис Џонсон вчера беше однесен во болница а денеска е ставен на респиратор. Додека е во болница ќе го менува министерот за надворешни Доминик Рааб. Во Британија бројот на заразени се искачи на 51 000 а бројот на починати на 5500.
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на својот фејсбук профил објави дека на владина седница се донесени нови рестриктивни мерки. Како што објави Османи, од среда полицискиот час ќе биде од 16 до 05 часот, додека за време на викенд 24
Мактел дознава дека откако успеа да обезбеди помош од Јанез Јанша и Виктор Орбан, Мицковски овие денови фатил 24/7 да врти телефони од една листа која ја нашол на интернет. Речиси успеал сите да ги добие и сите решиле да пратат авиони од типот Иљу
Четириесетгодишен жител на Кочани е новата жртва на корона вирусот. Оваа информација ја потврдуваат од Општината посочувајќи дека им била соопштена утрово. Станува збор за првиот пациент од Кочани кај кого беше дијагностициран ковид-19. Во ов

ФОТО ГАЛЕРИЈА: ПОЛИЦИЈАТА ВЧЕРА ПРИВЕДЕ ДЕСЕТИНА ГРАЃАНИ КОИ НЕ ГО ПОЧИТУВАА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС!

Камерата на Томислав Георгиев од ФОКУС.МК забележа неколку апсења во градот синоќа поради непочитување на полицискиот час. ПОВЕЌЕ ЗА ОВА НА ФОКУС...

Повеќе

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНСКИ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ПОЛУДЕА: АБЕ АЛО КАКО СИТЕ СТАНАВТЕ МАРАТОНЦИ, НА КУЧИЊАТА ДУШАТА ИМ ЈА ИЗВАДИВТЕ ОД ШЕТАЊЕ АЛО БРЕ!

Линк до ова лудо видео, овде.

Повеќе

(ВИДЕО) ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ЈА БОДРИ НАЦИЈАТА: Немаме друга опција во овој период освен да издржиме! Ве молам, не паѓајте со духот, сите заедно, ќе издржиме!

Претседателот Пендаровски со мотивирачко видео ја бодри нацијата да издржи во овие тешки моменти во битката со Корона.

Повеќе

ДОЈРАНЛИЕВ НА ДЕНОТ!

Повеќе

БАРЕМ ЖИВОТНИТЕ СЕ РААТИСАА ОД НАС

Повеќе

ВЛАДАТА СО ПОРАКА ДО ТИЕ ШТО ЌЕ СЕ ВРАЌААТ ВО ЗЕМЈАВА ДЕНОВИВЕ: БИДЕТЕ НА ГРАНИЦА ОД 10 ДО 20 ЧАСОТ, ВО ТОЈ ПЕРИОД ЌЕ ИМА ПРЕВОЗ ДО КАРАНТИН

Граѓаните кои ќе пристигнат на граничните премини ќе бидат транспортирани до државните карантини секој ден во 10 часот и во 20 часот Владат...

Повеќе

ЗНМ ЈА ИСКАРА ВЛАДАТА ЗА ТОА КАКО ИМ ДЕЛИ ДОЗВОЛИ ЗА ДВИЖЕЊЕ НА НОВИНАРИТЕ ВО ПОЛИЦИСКИ ЧАС

Во пресрет на најавените мерки за ограничување на движењето на граѓаните во периодот од 21 до 06 часот, Владата на РСМ вечерва објави насо...

Повеќе

Коронавирусот може да преживее во воздухот 3 часа и на пластика со денови

Коронавирусот може да преживее во воздухот 3 часа и на пластика со денови Една нова студија која го разгледува коронавирусот САРС-КоВ-2, што пред...

Повеќе

АГЕНЦИЈА ЗА МЕДИУМИ ЌЕ ГИ ПОМОГНЕ ТЕЛЕВИЗИИТЕ И РАДИЈАТА СО 1,6 МИЛИОНИ ЕВРА!

Македонската асоцијација на новинари (МАН) ја поздравува одлуката на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за доделување финансиска п...

Повеќе

ПРИЛЕП ЛИДЕР ВО БОРБАТА СО КОРОНА: Локалната компанија „Гифти Текс“, се понуди бесплатно да изработи и да донира заштитни маски за сите наши сограѓани. Денеска веќе се испорачани околу 1.000 маски, кои ќе ги распределиме по приоритети

✅Во моментов фирмата располага со материјал за изработка на 100.000 маски, но доколку побарувачката биде голема, „Гифти Текс“ заедно со ...

Повеќе

ПРИЛЕПЧАНИ СЕ СНАОДЛИВИ: Нова локална иницијатива за дополнителна заштита од коронавирусот - Општина Прилеп и компанијата „Ипринт“ ќе донираат заштитни штитови за лице

👉Од денеска започнува изработка на штитови за лице, кои првично ќе бидат донирани на здравствените работници, а потоа и на сите оние кои се најмног...

Повеќе

Дејан Петков од Штип доби 50.000 евра од „Мој ДДВ, Моја награда“

Дејан Петков од Штип е првиот добитник на 3.000.000 денари од наградната игра „Мој ДДВ, Моја награда“. Во извлекувањето учествува...

Повеќе

Цените на производите на Жито Лукс се и остануваат исти

Како општествено одговорна компанија во време кога државата и граѓаните се соочуваат со закана од ширење на вирусот КОВИД 19, сакаме да ги информи...

Повеќе

Доктор од САД објасни како правилно да се заштитите од коронавирусот додека спиете - многумина така се заразиле

Луѓето се под голем стрес да не се заразат од коронавирус додека спијат. Според зборовите на пулмологот и истражувач од Сиетл Брус Л. Дејвидсон тоа ...

Повеќе

Град Скопје: Оние кои не ги подмириле долговите нема да се соочат со присилна наплата

Сите даночни обврзници кои имаат неподмирени долгови нема да бидат изложени на дополнителни мерки, како ни присилна наплата, информираа од Град Скоп...

Повеќе