Одберете локација на пристап

Од почетокот на епидемијата, досега во нашата држава се регистрирани 500 смртни случаи, односно починати пациенти кои ја изгубиле битката со Ковид-19. Црната статистика во изминатите 24 часа ја дополнија три смртни случаи. Бројот на активн
„Нашата битка денеска е да обезбедиме достоинствен живот за нашите граѓани во нашата земја, а не надвор од неа. А за тоа мора да има правда и слобода“, се обрати Пендаровски на Илинден (Фото: Кабинет на претседателот) Претседат
Екс премиерот Љубчо Георгиевски на Фејсбук го искоментира потегот на Србија, во време кога Македонија и Бугарија слават три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство. „На први август точно кога се одбележуваше три години од дого
Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра состојба и утре тој ќе ја води с
Сведоци кои го виделе ливчето за Мактел ни открија три извори на пари кои Груевски му ги предочил на Мицковски пред заминување за Будимпешта: - 2,5 милиони евра од скопска градежна фирма - 1,7 милиони евра од битолска градежна фирма која работи с
По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот персонал во болницата, Ајан гордо чекореше по болничкиот ходник, се качи на скали и заѕвони на обесеното ѕвонче за да
Лидерот на СДСМ Зоран Заев од утре ги почнува разговорите за формирање на новата влада. Од СДСМ за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека денеска Заев завршува со летниот одмор и се враќа во Скопје на работните обврски. „Претседателот Заев е на одмор во
Граѓаните особено оние од Скопје изгледа не се свесни за основниот начин на преѓивување на граѓаните на оваа земја сите овие 30 години на транзиција војни ембарга кризи режими... Токму оваа формула за преживување ги збунува многу аналитичари кои д
Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден во изјаваза Гласот на Америка ѝ го честита празникот Илинден на македонската заедница во САД. -Џил и јас испраќаме честитки до македонско-американската заедница, која што го празнува Илинден и а
Демократскиот сојуз на сите Македонци и граѓани - припадници на другите народи, им го честита ИЛИНДЕН, ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА, со силна верба дека овој ден сите ќе не обедини за просперитет, јакнење на унитарноста и сувереноста на Македонија. Исправ
Стојанче Ангелов Македонските револуционери на целата македонска територија ги удрија крвавите темели на македонската држава.Македонските партизани на дел од македонската територија ја создадоа македонската држава.Ние, ма

НОВИ ЛОШИ ВЕСТИ: ВТОРА ЖРТВА НА КОРОНА ВО ЗЕМЈАВА, НОЌЕСКА НА КЛИНИКАТА ВО СКОПЈЕ ПОЧИНАЛ 63 ГОДИШЕН МАЖ ОД ДЕБАР КОЈ НЕМАЛ ДРУГА ХРОНИЧНА БОЛЕСТ

Почитувани, Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент ...

Повеќе

БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: СПРЕМЕТЕ СЕ ОВИЕ СЛЕДНИ ДЕНОВИ ПО 100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ ДНЕВНО И ДЕСЕТИЦИ СМРТНИ СЛУЧАИ, НАЈТЕШКОТО Е ПРЕД НАС!

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Македонија, до овој момент, има само стотина заразени од вирусот, еден ...

Повеќе

ОСУМ ХОТЕЛИ СЕ ПРИЈАВИЈА ДОСЕГА ЗА КАРАНТИН: Седум граѓани кои се вратија од Полска се во изолација во капацитет во Демир Капија, дваесетина во скопскиот хотел „Стоун бриџ“ и околу 40 во хотелот „Ибис стајл“

Денеска до 14 часот преку испраќање писмо за намери треба да се јават на повикот од Владата сите хотели кои се заинтересирани нивните капаци...

Повеќе

ФАРМАЦЕВТСКИТЕ ГИГАНТИ ВО ЦЕЛ СВЕТ БРЗААТ ДА НАПРАВАТ ВАКЦИНА ЗА КОРОНА, НАЈБЛИСКУ ДО ТОА СЕ ГЕРМАНСКИТЕ BioNTech И CureVac и АМЕРИКАНСКАТА Moderna

Повеќе

НУКЛЕАРНА БОМБА ОД ДЕСКОВСКА: Ќе предложам уредба со која ќе се укине годишното финансирање на партиите

Министерката за правда Рената Десковска најави дека до Владата ќе предложи уредба со законска сила со која ќе биде укинато годишното финансирање...

Повеќе

„Веро“ ќе работи од 8 до 19 часот секој ден и со повластен термин за ранливи категории

Согласно најновата мерка за ограничување на движењето на граѓаните што вчера ја донесе Владата, „Веро“ воведува ново работно време...

Повеќе

УТРОВО НЕ ЗАТЕЧЕ ВИСТИНСКА ЗИМА: Се очекува снежна покривка од 20 до 30 сантиметри, особено на исток – детали

До крајот на денов, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на многу постуден воздух кој се спушта од североисточните предели од континентот (Рус...

Повеќе

Поради утврден случај на вработен во Комерцијална банка АД Скопје, кој е од Скопје и е позитивен на Коронавирусот Covid-19, согласно насоките од надлежните институции Банката денес изврши нова, темелна дезинфекција на сите простории во деловните згради КБ1 и КБ2

Комерцијална банка АД Скопје уште од самиот почеток на појавата на Коронавирусот Covid-19 во земјава ги презеде сите мерки за заштита на здравјето н...

Повеќе

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ПРОВЕРИ ДАЛИ СЕ ПОЧИТУВА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ВО ЧАИР

Повеќе

ПАДНАА И ПРВИТЕ КАЗНИ ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ПОЛИЦИСКИ ЧАС

Повеќе

ВНИМАНИЕ ДО ЈАВНОСТА: За непочитување на полицискиот час една година затвор, за фирмите 30 милиони денари

Со Одлука на 25 седница на Владата на Република Северна Македонија, одржана на 21 март, на подрачјето на целата држава се воведува забрана за движењ...

Повеќе

(ВИДЕО ВО ЖИВО) НАЈНОВ ПРЕС НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЗА НАЈНОВИТЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА КОРОНА ВИРУСОТ

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО БЕШЕ 13 ГОДИНИ МЕДИСКИ САТРАП, НЕ ЗА ЏАБЕ ГО ВИКААТ ИЛЧЕ ГЕБЕЛС, МАЈКА СИ ТРАКАЛ ЗА МАНИПУЛАЦИЈА

Глејте бре што нема да им текне, 24/7 само мислат како нешто да изманипулираат, спинуваат, најдат влакно во јајцето, мрчат, мрсомудат... Прво ова...

Повеќе

Молба до владата, немој да ги делите новинарите на вакви или онакви, дајте им на сите минималец за да преживеат, ЗНМ и МАН нека ви дадат листа на медиуми и новинари

Новинарите се погодени од кризата како и сите други сектори. Заев во стил на голем лидер најави дека ќе ги помогне сите новинари и сите медиуми. Апе...

Повеќе

ДЕМАНТ ОД ВЛАДАТА ДЕКА ИМАЛО НЕКАКВА ЦЕНЗУРА ЗА ОДРЕДЕНИ МЕДИУМИ: Владата секојдневно комуницира со околу 700 медиумски работници и повеќе од 230 медиуми, во вонредна состојба обезбедена е онлајн комуникација, секој може да постави прашање преку интернет и ќе добие одговор!

Владата на Република Северна Македонија има обврска да обезбеди навремено, точно и целосно информирање на граѓаните во секое време. Оваа одговорност...

Повеќе