Одберете локација на пристап

Амбасадорката на САД, Кејт Брнс, во своите заклучоци за работата на деветтиот парламентарен состав во историјата на Северна Македонија кој што се самораспушти вчера, го признава, како што вели, значителниот напредок што е постиг
Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Доброооо… Бидна и тоа, Собранието се самораспушти, се оди на избори. После „продолженијата“ и „пеналите“ во финалето на собранискиот „национален
Почитувани, Едните организираат марширања, претходните контрапротести. За што ќе марширате? Вие сте на власт, а правда не донесовте во изминативе три години. Ниту криминалците завршија во затвор, ниту бројчаникот почна да врти, а проблемите н
Мнозинство граѓани сметаат дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев би бил подобар иден премиер од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, покажува најновото испитување на јавното мислење на Агенција „Рејтинг“. Според анкетираните, најваж
Во однос на Законот за ЈО ние како Независна пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата сакаме пред јавноста да ги реафирмираме нашите ставови. Законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на патот кон евроинтеграциите што пак е без
Линк до видеото на кое еден куртон во вестите на Алфа се испружи грбечки, тешко му беше да лаже во корист на ВМРО ДПМНЕ!
Навреди и погрдни зборови меѓу две пратенички Жаклина Пешевска и Нола Исмајловска Ставрова поради гласањето на законот за одбрана, односно предлогот со кој се предвидува промена на името на армијата, пренесеТВ21. Пешевска и го турна телефонот од ма
- Најавувам голем марш за правда утре во 18 часот од пред собранието на државата каде се донесе законот за ЈО па се до судот каде криминалците треба да завршат. Ги поканувам граѓаните за масовно присуство! Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во седиштето
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да присуствуваат на седниците на кои ќе се гласаат Законот за одбрана и Законот за Совет на јавни обвинители и ќе учествуваат само на седницата за распуштање на Собранието. (Фото: Ѓ. Личовски) П
Законот за ЈО е изгласан конечно во овој момент. Со 80 гласа за, законот помина. Пратениците од ВМРО ДПМНЕ скокнаа да урлаат и да викаат за малце ќе се самозапалеа! Се чини дека овој закон е прашање на живот или смрт за ВМРО ДПМНЕ!
Планинари утрово најдоа мртво тело на Шара, над селото Вејце, на местото викано Кобилица. Претпоставуваат дека се работи за бегалец од Сирија кој залутал на Шара?! Се чека интервенција на МВР и ќе се прави обдукција за да се види од што починал

Експерти на трибината ,,Агенда - Земјоделство 20-24 согласни,,: Целосно се искористуваат сите капацитети во земјоделието, да се работи на едукација за земјоделците и потрошувачите

Експерти на трибината "Агенда - Земјоделство 20-24 согласни": Целосно се искористуваат сите капацитети во земјоделието, да се работи на едукација за...

Повеќе

Демократскиот сојуз денеска во 12 часот во салата Борис Трајковски ќе одржи ТРИБИНА на тема „МАФИЈАТА И ЗАГАДУВАЊЕТО“.

До медиумитеДенес, 02.02.2020 година, (недела), Демократскиот сојуз ќе одржи ТРИБИНА на тема „МАФИЈАТА И ЗАГАДУВАЊЕТО“. На трибината ќе ...

Повеќе

СУШАТА ОВАА ЗИМА Е СТРАШНА: ПРЕСПАНСКОТО ЕЗЕРО ЗАГУБИ ВОДА КОЛКУ ЗА ДВЕ ДОЈРАНСКИ

Рибарите со механизацијата ги влечат чуновите во вода, зашто брегот е полн тиња и трска. (Фото: СДК.МК) Како што се повлекува Преспанското ...

Повеќе

БОМБА НА ВАСКО ЕФТОВ: ПАТРИОТСКАТА ЈАВНОСТ Е ЗБУНЕТА ОД ВМРО ДПМНЕ - СО ТОЛКАВА ЛЕСНОТИЈА ПОЛЕКА СЕ ПРИФАЌА НОВОТО ИМЕ НО ДО ПОСЛЕДНА КАПКА КРВ СЕ БРАНИ МАФИЈАТА СО НЕПРИФАЌАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈО!

Повеќе

НИШЧО НЕМЕТ МАМЕНО - Новинарите на БИРН ги проверија фактите: Ветувањето за инвестиции на Заев беше преоптимистичко, но скоро точно

Додека лидерот на социјал-демократите е во трка повторно да стане премиер, БИРН одлучи да ги провери фактите од неговото предвидување и да види колк...

Повеќе

Запознајте го новиот Пежо 208: Моќен, атрактивен и атлетски граден

Иако првата генерација на моделот 208 на сите нам ни е познат уште од 2012 год, приказната за овој модел датира уште од дамнешната 1983 год и е повр...

Повеќе

Општина Ѓорче Петров донесе одлука: Децата и наставниците на час, без мобилен

Од 1 февруари во сите основни училишта во Ѓорче Петров за време на наставата, учениците и наставниците пред почетокот на часот ќе мораат мобилните т...

Повеќе

ПОДГОТВЕНИ СМЕ ЗА КОРОНАВИРУСОТ, НЕМА ПОТРЕБА ОД ПАНИКА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО ФИЛИПЧЕ

Жихан Тавила, претседателка на Канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во Скопје и министерот за здравство Венко Филипче. (Фото:...

Повеќе

(ВИДЕО) Британците оние кои не можеа да се помират дека се заедно со Бугарија, Полска и Романија прославија како луди што искочиле од ЕУ

Линк до прославата во Лондон, тука.

Повеќе

Релакс водата со канабис на рафтовите, Горска тврди дека нема забрана

Од Горска тврдат дека Агенцијата за храна не им наложила да ја повлечат Релакс водата со канабис туку само да додат на деклараци...

Повеќе

НОВА ПРАТКА ВМРОВЦИ ЌЕ ОДАТ У ЌОРКА: На 21 февруари почнува судењето за организаторите на „27 април“

Ова денеска во судница на рочиште за „Рекет“ го кажа обвинителката Вилма Русковска посочувајќи дека тој ден не може да биде на судењето ...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА МАКРАДУЛИ: Норвешка и Шведска 60% од горивото кое го користат за индустријата е РДФ отпад како тој во УСЈЕ

Повеќе

ФОТО: Стравични сцени во Кина како во хорор филм - се затрупуваат тунели и патишта, се заклучуваат станови за заразените да не бегаат

Пусти улици и градски превоз, празни рафови во продавници, блокади на патиштата и роботи кои носат храна на пациентите за кои постои сомнение ...

Повеќе

ПРОГРАМА на Струмичкиот карневал 2020

Годинашното издание на Струмичкиот карневал ќе се одржи од 26 февруари до 4 март, а главната, односно интернационалната вечер е на 29 февруари (сабо...

Повеќе

(ВИДЕО) ЈАНКО БУРЕК ЌЕ ДОБИЕШЕ НЕРВЕН СЛОМ: Петар Богојески ги откри сите пикантерии од Белата Палата - Сашо Мијалков е секој ден во седиштето, партијата е полна со пари, Мицковски е заљубен во Путин!!!

Повеќе