Одберете локација на пристап

Од почетокот на епидемијата, досега во нашата држава се регистрирани 500 смртни случаи, односно починати пациенти кои ја изгубиле битката со Ковид-19. Црната статистика во изминатите 24 часа ја дополнија три смртни случаи. Бројот на активн
„Нашата битка денеска е да обезбедиме достоинствен живот за нашите граѓани во нашата земја, а не надвор од неа. А за тоа мора да има правда и слобода“, се обрати Пендаровски на Илинден (Фото: Кабинет на претседателот) Претседат
Екс премиерот Љубчо Георгиевски на Фејсбук го искоментира потегот на Србија, во време кога Македонија и Бугарија слават три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство. „На први август точно кога се одбележуваше три години од дого
Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра состојба и утре тој ќе ја води с
Сведоци кои го виделе ливчето за Мактел ни открија три извори на пари кои Груевски му ги предочил на Мицковски пред заминување за Будимпешта: - 2,5 милиони евра од скопска градежна фирма - 1,7 милиони евра од битолска градежна фирма која работи с
По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот персонал во болницата, Ајан гордо чекореше по болничкиот ходник, се качи на скали и заѕвони на обесеното ѕвонче за да
Лидерот на СДСМ Зоран Заев од утре ги почнува разговорите за формирање на новата влада. Од СДСМ за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека денеска Заев завршува со летниот одмор и се враќа во Скопје на работните обврски. „Претседателот Заев е на одмор во
Граѓаните особено оние од Скопје изгледа не се свесни за основниот начин на преѓивување на граѓаните на оваа земја сите овие 30 години на транзиција војни ембарга кризи режими... Токму оваа формула за преживување ги збунува многу аналитичари кои д
Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден во изјаваза Гласот на Америка ѝ го честита празникот Илинден на македонската заедница во САД. -Џил и јас испраќаме честитки до македонско-американската заедница, која што го празнува Илинден и а
Демократскиот сојуз на сите Македонци и граѓани - припадници на другите народи, им го честита ИЛИНДЕН, ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА, со силна верба дека овој ден сите ќе не обедини за просперитет, јакнење на унитарноста и сувереноста на Македонија. Исправ
Стојанче Ангелов Македонските револуционери на целата македонска територија ги удрија крвавите темели на македонската држава.Македонските партизани на дел од македонската територија ја создадоа македонската држава.Ние, ма

ВЛАДА: Јавен повик за организирање на авионски превоз за државјаните на Република Северна Македонија во странство кои сакаат да се вратат во земјата од Берлин, Бон, и Минхен

Владатa на Република Северна Македонија објави Јавен повик за организирање на авионски превоз за државјаните на Република Северна Македонија во ст...

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПРИЛЕП, ЈОВАНОСКИ: Продолжува забраната за Јавниот градски превоз, а од утре Градскиот пазар ќе биде затворен!

За жал ги имаме и првите два потврдени случаи на заразени со коронавирус вонашата општина – истакна на денешната пресконеференција градоначалн...

Повеќе

ТЕСТИРАЊАТА ЗА КОРОНА ЗА СЕГА ЌЕ СЕ ВРШАТ ВО ТРИ ЛАБОРАТОРИИ, ТАА НА КЛИНИЧКИ, ТАА НА ВЕТЕРИНАРЕН ФАКУЛТЕТ И ТАА НА ЖАН МИТРЕВ КЛИНИКА, СЕ ПРАВАТ НАПОРИ СИТЕ ДА БИДАТ ПОКРИЕНИ ОД ФОНДОТ

Пациентите кои тестирање за коронавирус закажуваат на Клиниката „Жан Митрев“ тестот го плаќаат, рече денес министерот за здравство Венко...

Повеќе

СКРИЈ СЕ БЕ ГЕРО, ДА МОЖЕШЕ ДА ТЕ ВИДИ РОБЕРТО КАКО ВЕРНО И ПОНИЗНО И СЛУЖИШ НА МАФИЈАТА ЌЕ СИ ГИ ИСТУРЕШЕ ЦРЕВАТА ОД ПОВРАЌАЊЕ!

Само со Роберто не се скара затоа што човекот е мртов и не може да те види во што се претвори. Со Тричко се скара, со Ненад се скара, со Спасов се ...

Повеќе

СТРАШНО: ЗА 60% НАМАЛЕНИ ПРИЛИВИТЕ ОД ДАНОЦИ ВО ДРЖАВНАТА КАСА ПОРАДИ КРИЗАТА!

Најдоцна до 5 мај се очекува да се добијат 400-те милиони евра што државата ги бара од комерцијалните банки, за обезбедување дополнителни средства з...

Повеќе

НАРОДНА БАНКА ИМ НАРЕДИ НА БАНКИТЕ ПРОФИТОТ ОД ЛАНИ НАМЕСТО ЗА ДИВИДЕНДА ДА ГО ВКЛУЧАТ ВО КАПИТАЛОТ НА БАНКИТЕ ЗА ДА ИМ СЕ ПОМОГНЕ НА ГРАЃАНИТЕ И ФИРМИТЕ КОИ ЌЕ ЗАДОЦНАТ СО РАТИТЕ ЗА КРЕДИТИ!

Компаниите и граѓаните им должат на банките 5,6 милијарди евра, од кои компаниите 2,72 милијарди евра, а граѓаните 2,83 милијарди евра, заклучно со ...

Повеќе

Има да не’ биде! Има да си ја направиме Северна Македонија, средена и успешна. Има да се цениме меѓусебно и има да си ја дигнеме татковината!

Конечно и тој ден. Го чекавме одамна. Години и години. Па потоа ни дојде умот и решивме да не чекаме. Сфативме дека мора да го создадеме. Да се вло...

Повеќе

(ВИДЕО) Градоначалникот на Кавадарци со нов изум: Автоматска дезинфекција на возила

Повеќе

Граѓанската иницијатива “Македонски концепт”, преку Петар Богојески, донираше заштитни маски и ракавици за полицајците на терен

Денес пред седиштето на Македонскиот полициски синдикат во Скопје, граѓанската иницијатива “Македонски концепт” преставувана од г-дин ...

Повеќе

Димитров до опозицијата: Аман не одмагајте, срамота е!

Во време кога ресурсите, напорите, вкупната енергија на целата нација се насочени во борбата против коронавирусот, опозицијата се однесува...

Повеќе

Детската клиника: Родители на бебе кое нема имунитет им се заканувале на лекари, повикана и полицијата

Mедицински тим на Клиниката за детски болести во Скопје деноноќно се бори за најмалите. Нивниот живот за нас е приоритет и тука не треба...

Повеќе

Филипче: Од денеска започна да се дава одобрената терапија за коронавирус, граѓаните никако да не ја земаат на своја рака

„Со оглед на тоа што официјално завршија сите постапки, во комисиите, во Агенцијата за лекови, денеска двајца пациенти на Инфективната клини...

Повеќе

ВЛАДАТА ИМ ДАДЕ ЗАКОНСКИ МОЖНОСТИ НА БАНКИТЕ ДА ГИ ОДЛОЖАТ РАТИТЕ НА КРЕДИТИ НА ГРАЃАНИТЕ И ФИРМИТЕ!!!

На оваа 28-ма седница Владата ја донесе Уредбата со законска сила за начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и ...

Повеќе

Од 28-мата седница на Владата: Забраната за движење во деновите на викендот, односно во сабота и недела, ќе започнува во 16:00 часот и ќе трае до 05:00 часот; За зајакнување на капацитетот на МВР, приправничкиот стаж на полицаец - приправник се скратува од шест на пет месеци; Донесени повеќе уредби за олеснување на финансиската изложеност на граѓаните и компаниите во услови на криза

Владата на Република Северна Македонија на својата 28-ма седница го усвои Записникот од Десеттиот состанок на Главниот координативен кризен штаб з...

Повеќе

ГАЗИ БАБА СЕ ДЕЗИНФИЦИРА ТЕМЕЛНО, УЛИЦА ПО УЛИЦА!

Борис Георгиевски March 23 at 11:03 AM· ⚠️Во текот на вчерашниот ден екипите на терен извршија машинско чистење и дезинфицирање на ...

Повеќе