Одберете локација на пристап

Предмалку побаравме мислење од висок претставник на СДСМ, за веста која вечерва се прошири на некоимедиумидека има договор за владино коалицирање на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. “Ова што е објавено е повеќе од јасно дека е провидно политичко позиционир
Претседателот не чувствува потреба да им се извинува на поранешните вработени во Специјалното јавно обвинителство, затоа што неговата оценка за поранешното СЈО од говорот по повод 2 Август-Денот на Републиката, Илинден, воопшто не се однесува
Преполовени паралелки, скратени часови, наставници кои ќе ја предаваат истата лекција скратено, по 20 минути на 2 групи од исто одделение. Ова се само дел од препораките и протоколите на Министерството за образование и наука (МОН) за новата учебна
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната енергија ќе ги зголеми цените на производите. Од РКЕ денеска повторија дека одлуката од 31-ви
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија остро го осудува физичкиот напад врз граѓанскиот активист Беким Асани, соопштија денеска од партијата. - Го осудуваме нападот врз активистот Асани, насилството е недозволиво, институциите да ги пронај
На антидепресиви, никогаш недвижејќи се пеш по улица и секогаш во страв дека некој ќе го нападне живее претседателот на здружението „ЛГБТ Јунајтед“ Беким Асани од Тетово. Сексуалната определба на Асани небројан број пати го доведе во си
Девизните дознаки од иселениците и лицата на привремена работа во странство се важни за македонската економија, оценува гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска во интервјуа за австралиското радио СБС и за е-магазинот „А
До моментов не се пристигнати информации за евентуално засегнати граѓани на Република Македонија во Либан, соопшти денеска Министерството за надворешни работи. –Во врска со вчерашната експлозија во Бејрут, која што однесе повеќе од 100 живот
Соопштение на МВР за лажната вест објавена на ТВ Алфа: „Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци Министерството за внатрешни работи ги демантира објавите на ‘Алфа’ и ‘Скопјеинфо&rsquo
Венко Филипче 8h· R0 факторот на преносливост на вирусот покажува позитивен тренд на намалување кој изнесува 0,9, а во континуитет речиси еден месец е околу 1. Продолжува и трендот на намалување на бројот н
Два терабајтниот@Hard_diskot Не лажам тато, еве вистина сум во собрание. Да да, го испив смутито пред пола саат. Noah [email protected]_jr Replying to @Hard_diskot Тимчо
Пропадна постапката за избор на фирма за уривање на дивоградбата пред трговскиот центар „Мавровка“ бидејќи никој не се пријави на тендерот, велат од општината за „360 степени“. Денеска требаше да се одржи јавното отворање на
САД се заинтересирани Северна Македонија што е можно поскоро да има нова влада, за да се фокусира на решавање на важни прашања за земјата. Ова е изјава од американската амбасада во Скопје за агенцијата ИНА. „Со оглед на состојбата со ковид
Двата постоечки оператори поради условите предизвикани од Ковид – 19, се за одложување на постапката на доделување радиофреквенции за 5Г за следната година, додека ЕОЛО, заинтересираниот странски инвеститор, смета дека таа треба да се с

ГОЛЕМ ЧОВЕК Е КОЧО АНЃУШЕВ: Екс вице премиерот донираше 25 000 евра вредни болнички кревети и медицински мебел за болницата „Св. Наум Охридски во Скопје“

Универзитетската клиника за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ Скопје денеска информира дека добила донација на медицинска опрем...

Повеќе

МАПАС ГО УТЕПА МИЦЕТА: ПРЕДЛОЗИТЕ НА ЛИДЕРОТ НА ВМРО ДПМНЕ СЕ ОПАСНИ ЗА ПЕНЗИСКИОТ СИСТЕМ И ГИ ЗАГРОЗУВААТ СИТЕ НАД 500 000 ПЕНЗИОНЕРИ!

Соопштение за информирање на јавноста 01.04.2020 По повод објавените информации во медиумите за примена на мерки за помош на економијата преку ин...

Повеќе

Казината и автомат клубовите од Групацијата НОВОМАТИК и АПЕКС МК , ќе ги задржат сите 2000 вработени

Почитувани, Групацијата НОВОМАТИК и АПЕКС МК како општествено одговорни компании потполно сме свесни за предизвиците со кои се соочуваат државните ...

Повеќе

ОВА РАЗГАЛЕНО ДЕТИШТЕ ГО ЗАРАЗИ ЦЕЛ КАРПОШ!

Основното јавно обвинителство постапува по кривичната пријава за скопјанецот кој е осомничен дека и покрај изјавата дека ќе биде во самоизолација ко...

Повеќе

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Повеќе

ШОКАНТНО: ПЕНЗИОНИРАН ГЕНЕРАЛ НА АРМ НА СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ ШИРИ ЛАЖНИ ВЕСТИ ДЕКА КОРОНА Е ОТРОВЕН ГАС ПУШТЕН ОД АМЕРИКА?!?!

Повеќе

КОРОНАТА СЕЕ СМРТ И ПОНАТАМУ: ДВЕ НОВИ ЖРТВИ ОД СТРУГА, 25 НОВИ ЗАРАЗЕНИ, БРОЈКАТА НА ВКУПНО ЗАРАЗЕНИ СЕГА Е 354!

Почитувани, Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пац...

Повеќе

АНГЕЛОВСКА: ЛИСТАТА НА МЕДИУМИ КОИ ЌЕ БИДАТ ПОМОГНАТИ ЌЕ ЈА ПРАВИ МИНИСТЕРСТВО ЗА ИНФОРМАТИЧКО ОПШТЕСТВО, ЦЕЛТА Е НИКОЈ МЕДИУМ ДА НЕ БИДЕ ИЗОСТАВЕН ОД ОВАА МЕРКА!

На прашање од Мактел, - Кој ќе ја прави листата на медиуми кои може да аплицираат за субвенција, дел од медиумите не се на регистарот на ЗНМ, а дел ...

Повеќе

АНГЕЛОВСКА: ПОРАДИ КРИЗАТА СО КОРОНА, ВО СЕКТОРОТ ЗДРАВСТВО НАРЕДНИТЕ ТРИ МЕСЕЦИ ЌЕ АЛОЦИРАМЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ 5 МИЛИОНИ ЕВРА МЕСЕЧНО!

- Поради кризата со Корона во секторот здравство ќе алоцираме 5 милиони евра дополнително секој месец за следните три месеци. Нина Ангеловска на пр...

Повеќе

НИНА АНГЕЛОВСКА: САМО 4 МИЛИОНИ ЕВРА ВКУПНО ЌЕ ЗАШТЕДИМЕ ЗА ДВА МЕСЕЦИ ОД КРАТЕЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ, А ДУПКАТА ВО БУЏЕТОТ ЌЕ БИДЕ ОКОЛУ 1 МИЛИЈАРДА ЕВРА!

- Околу 250 милиони евра за два месеца ќе се заштедат од кратењето на платите на функционерите и уште околу 1 милион од кратењето на авторските дого...

Повеќе

АНГЕЛОВСКА: НОРМАЛНО Е БАНКИТЕ ДА НАПЛАЌААТ КАМАТА ЗА ГРЕЈС ПЕРИОДОТ, ЗАТОА ШТО АКО НИВ ГИ БАНКРОТИРАМЕ, ТЕК ТОГАШ КРИЗАТА ЌЕ БИДЕ АПОКАЛИПТИЧНА!

- Силни банки се клучни за пребродување на кризата, ако нив го умреме тек тогаш кризата ќе биде страшна и апокалиптична, затоа за грејс периодот од ...

Повеќе

(ВИДЕО) НИНА АНГЕЛОВСКА НА ДЕНЕШНИОТ ПРЕС МУ ДРЕЖЕШЕ ЧАС ПО ЕКОНОМИЈА НА МИЦКОВСКИ КОЈ ВЧЕРА ЖЕСТОКО ЈА НАПАДНА ЗА НЕКАДАРНОСТ!

Повеќе

ШОКАНТНО - ГРУЈО ЈА ИЗНЕНАДИ ЈАВНОСТА: ОД УНГАРИЈА ДОНИРАШЕ 10 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА!

Грујо ја изненади јавноста и од Унгарија донираше 10 милиони евра за борба против Корона. - Ќе скратам од куртон медиумите и од партијата, малце не...

Повеќе

ТЕХНИЧКИОТ МИНИСТЕР ЗА МВР, ЧУЛЕВ, И ДЕНЕСКА НЕ СЕ ПОЈАВИЛ НА РАБОТА ОТКАКО СИНОЌА НЕ СЕ ПОЈАВИ КАЈ ПЕНДАРОВСКИ, ИЗВОРИ ЗА МАКТЕЛ ВЕЛАТ ДЕКА ИМАЛ ТРУЕЊЕ ОД ХРАНА?!?!

Неофицијални извори за Мактел ни велат дека Чулев најверојатно имал труење со храна. Од извори во МВР дознаваме дека тој денеска не се појавил на ра...

Повеќе

ГОШЕВ ПРОДОЛЖУВА ДА СЕ ГЛУПИРА НА СТАРИ ГОДИНИ: ВЛАДАТА НЕ ТРЕБА ДА МУ ЈА КАЖУВА ВИСТИНАТА НА НАРОДОТ ЗА ДУПКАТА ВО БУЏЕТОТ ЗА НАРОДОТ И КРЕДИТОРИТЕ ДА НЕ СЕ УПЛАШАТ?!?!

Да сте гувернер сега, кој клучен потег би го повлекле во однос на евидентната најава за голема криза со финансиските, економските и социјалните теко...

Повеќе