Одберете локација на пристап

Од почетокот на епидемијата, досега во нашата држава се регистрирани 500 смртни случаи, односно починати пациенти кои ја изгубиле битката со Ковид-19. Црната статистика во изминатите 24 часа ја дополнија три смртни случаи. Бројот на активн
„Нашата битка денеска е да обезбедиме достоинствен живот за нашите граѓани во нашата земја, а не надвор од неа. А за тоа мора да има правда и слобода“, се обрати Пендаровски на Илинден (Фото: Кабинет на претседателот) Претседат
Екс премиерот Љубчо Георгиевски на Фејсбук го искоментира потегот на Србија, во време кога Македонија и Бугарија слават три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство. „На први август точно кога се одбележуваше три години од дого
Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра состојба и утре тој ќе ја води с
Сведоци кои го виделе ливчето за Мактел ни открија три извори на пари кои Груевски му ги предочил на Мицковски пред заминување за Будимпешта: - 2,5 милиони евра од скопска градежна фирма - 1,7 милиони евра од битолска градежна фирма која работи с
По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот персонал во болницата, Ајан гордо чекореше по болничкиот ходник, се качи на скали и заѕвони на обесеното ѕвонче за да
Лидерот на СДСМ Зоран Заев од утре ги почнува разговорите за формирање на новата влада. Од СДСМ за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека денеска Заев завршува со летниот одмор и се враќа во Скопје на работните обврски. „Претседателот Заев е на одмор во
Граѓаните особено оние од Скопје изгледа не се свесни за основниот начин на преѓивување на граѓаните на оваа земја сите овие 30 години на транзиција војни ембарга кризи режими... Токму оваа формула за преживување ги збунува многу аналитичари кои д
Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден во изјаваза Гласот на Америка ѝ го честита празникот Илинден на македонската заедница во САД. -Џил и јас испраќаме честитки до македонско-американската заедница, која што го празнува Илинден и а
Демократскиот сојуз на сите Македонци и граѓани - припадници на другите народи, им го честита ИЛИНДЕН, ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА, со силна верба дека овој ден сите ќе не обедини за просперитет, јакнење на унитарноста и сувереноста на Македонија. Исправ
Стојанче Ангелов Македонските револуционери на целата македонска територија ги удрија крвавите темели на македонската држава.Македонските партизани на дел од македонската територија ја создадоа македонската држава.Ние, ма

ОКТА донира бронхоскоп и инфузиони пумпи во вредност од 50.000 евра за Инфективната клиника

ОКТА преку донација на медицинска опрема во вредност од 50.000 евра ќе го поддржи здравствениот систем во справувањето со епидемијата предизви...

Повеќе

Речиси 1.200 матични лекари вклучени во детекција на корона вирус

Министерството за здравство информира дека секој матичен лекар кој преку „Мој Термин“ му закажува на својот пациент тестирање на Ковид-1...

Повеќе

Ангеловска-Бежоска: Денарот е и ќе остане стабилен, банките можат да дадат одговор на кризата

Нашиот банкарски систем останува здрав и стабилен. Тој има капацитет да се справи со шоковите коишто ги предизвикува состојбата со коронавирус...

Повеќе

ТАА Е ТАА ИСТА МАТРИЦА НА ПРЕВАРАНТИ, БЛЕФЕРИ, КЛОВНОВИ, ЛЕШПЕРИ!

Повеќе

ЗАЕВ: Драго ми е што денеска Владата на Северна Македонија прифати и усвои голем дел од економските мерки што ги предложивме јас и економскиот тим на СДСМ, но и донесе дополнитени мерки

Повеќе

Пендаровски: Добра мерка е ние кои имаме повисоки плати да бидеме сведени на минималец, а не сите административци

Претседателот Стево Пендаровски денеска рече дека предлогот сите функционери да бидат сведени на минималец, но не и сите вработени во администрација...

Повеќе

(ВИДЕО) Пендаровски по седницата на советот за безбедност: Досега имаме адекватна поставеност на државата во борбата со корона вирусот

Преседателот Стево Пендаровски по завршување на седницата на Советот за безбедност извести дека заклучокот е дека државата досега има соодветна пост...

Повеќе

Спасовски: Ирелвантно е каде се сместни лицата во државен каранитн

Ирелвантно е каде се сместни лицата во државен каранитн, важно е дека мора да останат и да се изолираат 14 дена и на тој начин да го намалиме ризи...

Повеќе

ВИДЕО ВО ЖИВО: ПРЕС НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЗА НАЈНОВИТЕ ИНФОРМАЦИИ ПОВРЗАНИ СО КОРОНА

Повеќе

ДАЈТЕ БЕ ЛУЃЕ ПРИБЕРЕТЕ СЕ МАЛЦЕ, ОВАА КРИЗА Е РАМНА НА ВОЕНА СОСТОЈБА, НАРОД УМИРА БРЕ ЛУЃЕ, МОЖНО Е СИТЕ ДА ОСТАНЕМЕ БЕЗ РАБОТА ВИЕ ПАДАВИЧАРИТЕ ЗА ПАУЖИНА И ЛАДНА ВОДА ВО КАРАНТИНИТЕ, ДАЈ БЕ РАЗБУДЕТЕ СЕ АЛО ДЕЧКИ?!?!

Над 100 години немало војни на овие простори, ако го изземеме конфилктот од 2001-ва кој зафати помал дел од земјата и населението. Затоа јавноста е м...

Повеќе

ВЛАДАТА ПОТКЛЕКНА НА КРИТИКИТЕ: Нема намалување на платите на јавната администрација, на минимална плата сите функционери на државно и локално ниво!

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција истакна дека како никогаш досега светот ја доживеа најголемата закана после втора...

Повеќе

Почна седницата на Советот за безбедност во вила Водно свикана од претседателот Пендаровски

Во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски почна седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија. На седницата, како што сооп...

Повеќе

(ВИДЕО) САШЕ ПОЛИТИКО ДО МИЦКОВСКИ: ОБВИНУВАТЕ ДЕКА ВЛАДАТА Е КРИВА ЗА ЕКОНОМСКАТА КРИЗА КОЈА СЕ СЛУЧУВА, СИТЕ ЛИ ВЛАДИ ВО СВЕТОТ НЕ РАБОТЕЛЕ ДОМАЌИНСКИ КОГА ВО ЦЕЛ СВЕТ ИМАМЕ ГОЛЕМА КРИЗА И ПАД НА БДП И МАСОВНО ОТПУШТАЊЕ НА РАБОТНИЦИ?!

Повеќе

(ВИДЕО) САШЕ ПОЛИТИКО ДО МИЦКОВСКИ: ЌЕ ПРИЗНАЕТЕ ЛИ ДЕКА НЕ БЕВТЕ ВО ПРАВО КОГА ЈА КРИТИКУВАВТЕ ВЛАДАТА ЗА НАТО И ЕУ ПОСЛЕ ДЕНЕШНИВЕ УСПЕСИ НА ТИЕ ПОЛИЊА, ЌЕ СЕ ИЗВИНИТЕ ЛИ ШТО НЕ ГИ ПОМОГНАВТЕ ТУКУ СТАВАВТЕ СОПКИ ВО ОВИЕ ПРОЦЕСИ?!

Повеќе

БРАВО ВЛАДА НА РСМ: ОСВЕН ПРВИТЕ 6, СЕГА НОВИ 8 МИЛИОНИ ЕВРА КРЕДИТИ ЗА МАЛИТЕ ФИРМИ БЕЗ КАМАТИ И СО ГРЕЈС ПЕРИОД ОД 12 МЕСЕЦИ И ПЛУС 50 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА СРЕДНИТЕ И ГОЛЕМИ ФИРМИ СО НАМАЛЕНА КАМАТА!

- Преку равојната банка ќе се пласираат нови 8 милиони евра мали кредити за малите фирми, покрај првите 6 за кои веќе се аплицира од страна на фирми...

Повеќе